Peygamber sevgisi yadigar kaleye sığmadı

Dörtyol Müftülüğü ve Payas'taki din görevlileri tarafından düzenlenen Kutlu Doğum programı Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi'nde yapıldı.

Programa katılan binlerce kişi İskenderun Grup Ebrar’ın okuduğu Peygamber Efendimizi anlatan birbirinden güzel ilahi ve ezgilerle dolu dolu bir geçe geçirdi.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan programda bir konuşma yapan Dörtyol Müftüsü Ali Yazıcı, “1574 yılında Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan bu muhteşem ecdat yadigarı eser içerisinde Efendiler Efendisini anmak ayrı bir anlam kazanmaktadır.” dedi.

Daha sonra sahne alan İskenderun Grup Ebrar söylediği birbirinden güzel eserlerde dinleyenleri farklı alemlere götürdü.

Programa konuşmacı olarak katılan İskenderun Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Peygamber Efendimizin örnek davranışlarından bahserederk, “Alemlere Rahmet olarak gönderilen Efendiler Efendisi (sallallahu aleyhi ve sellem) çok mütevazı idi. Misafirlerine bizzat kendisi hizmet eder, ikramda bulunurdu. Bir gün çölden biri gelip, ‘Kim bu insanlarin büyüğü?’ diye sordu. O sırada misafirlerine kâselerle süt dağıtma hizmetinde bulunan Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) adama, “Bu insanların büyüğü bunlara hizmet edendir!” buyurdu. Bu sözüyle hem büyüklerin insanlara hizmet edeceğini ifade etmiş, hem de aradığı kimsenin kendisi olduğuna işarette bulunmuştur.” dedi.