Peygamber sevgisini panolara taşıdılar

Danimarka'da Hz Muhammed'e yönelik hakaret içeren karikatürlerin yayınlanmasının ardından dünyanın bir çok yerinden gelen tepkilere bir yenisi de Ankara'dan eklendi.

Danimarka’da Hz Muhammed’e yönelik hakaret içeren karikatürlerin yayınlanmasını İslam dinine olan önyargıya bağlayan XLight Media’nın sahibi İbrahim Kolacı, hazırladıkları 3 boyutlu panolar ile insanlara İngilizce olarak İslam dininin gerçek, salt okunur ve değişmez olduğu mesajını verdiklerini söyledi.

Kolacı, Ankara’da özellikle yerli ve yabancı üst düzey yetkililerin ve bürokratların kaldığı Hilton, Sheraton gibi otellere gelen konuklar tarafından rahatlıkla görülen ve büyükelçilerin kullandıkları güzargahlar üzerinde bulunan duvara asılan 4 ayrı panoya İngilizce ‘İslam’ı sevin’ ‘tek ve gerçek yol İslam’ gibi mesajlar içeren 3 boyutlu yazılar astıklarını belirterek bu fikrin oluşmasında Danimarka’da ki karikatür krizinin etkili olduğunu ifade etti.

Karikatür krizinin patlak verdiği ilk günlerde dünyanın bir çok yerinde yaşayan Müslümanların tepkilerini yakıp yıkarak gösterdiğini kaydeden Kolacı, “Elçiliklerin yakılması, canlı bomba olayları, İslam’ın bilinmemesi, yanlış bilinmesi ya da bu kişilerin İslamiyetten çok uzak olmalarından kaynaklandı” dedi.

Astıkları panoların her birinde farklı farklı mesajlar verdiklerini dile getiren Kolacı, bu mesajlarla Avrupalılara hitap ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin AB üyeliğinin görüşüldüğü 17 Aralık tarihinde de buna benzer çalışmalar yaptıklarını belirten Kolacı, o dönemde AB bayrağında bulunan yıldızların arasına Türk bayrağındaki yıldızı koyarak ‘bu yıldız buraya çok yakıştı’ mesajını verdiklerini söyledi. Kolacı, bu şekilde hazırladıkları mesajların ulusal ve uluslarası basında geniş yer tuttuğunu da sözlerine ekledi.

Karikatür krizi ile ilgili hazırladıkları bu üç boyutlu mesajların ana mesajlar olduğunu ifade eden Kolacı, bunun ardından tekrar bir mesaj hazırlayacaklarını kaydetti.

Panolarda yer alan ilk mesajlarda, İngilizce ‘Holy Koran The book version 4.0 Final Bay Allah’ yazdığını bu mesajla Kuranı Kerim’in son kitap olduğunu anlatmak istediklerini belirten Kolacı, ikinci mesajda, bilgisayarda herhangi bir dosya açıldığını da önümüze gelen menüye benzer bir tablo var ve burada da Kuran’ı Kerim’in ne şekilde okunması gerektiği, Kuran’ın salt okunur olduğu ve değişmeyeceğinin belirtildiğini, üçüncü mesajda, orjinal dinin İslam olduğunu anlatmaya çalıştıklarını, dördüncü ve son mesajda ise; Bakara suresinde yer alan ‘Onlar ki peygamberler arasında fark gözetmezler’ mesajını vermek olduğunu vurguladı.

Kolacı, mesajların hepsinin İngilizce olmasının nedenini de hedeflerinin Avrupalılar olmasına bağladı.