‘Peygamber sevgisiyle yeniden bir vatana sahip olduk’

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, "Biz Peygamber sevgisiyle yeniden bir vatan sahibi olduk." dedi.

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde Bitlis’te konferans veren Nursaçan, “Peygamber sevgisiyle biz Çanakkale geçilmez dedik. Çünkü Peygamberimiz mahcup olmasın diye binlerce şehit ve bir o kadar da gazi verdik ve yeniden bir vatan sahibi olduk.” dedi.

Bitlis Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Hz. Peygamberi anma ve Peygamberlere saygı ve Kutlu Doğum’ konferansına katılarak bir konuşma yapan Bitlis Valisi Asım Hacımustafaoğlu, “Biz müslümanların çok büyük bir çoğunluğu bu mükemmel insanın örneklerle dolu hayatını, ahlakını ve muhteşem özelliklerini pek bilmeyiz. Namaz, oruç, ibadet üzerinde dururuz ama günlük yaşantısı, davranışları, insanlarla olan mükemmel ilişkilerini ne bilir ne de örnek alırız.” dedi. Peygamberimizin insanlık tarihinin yetiştirdiği en üstün şahsiyet olduğunu söyleyen Vali Hacımustafaoğlu, “Bilgisizlikle ve eğitimsizlikle hala devam eden, hepimizin şikayetçi olduğu kan davalarını asırlar önce yasaklamıştır.” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Nurettin Nursaçan, Peygamber’in doğmadan evvel babasını, 6 yaşında annesini ve 8 yaşında ise dedesini kaybettiğini hatırlatarak, “Cahil bir ortamda hayal sayılabilcek bir medeniyyet kuruyor. Hukuk, sosyoloji, ekonomi tahsili yapmış mı? Hayır, O okumak için değil okutmak için gelmiştir.” dedi.

İl kültür merkezini dolduran Bitlisliler’e seslenen Nursaçan, “Bir mektebe olki madum, Allah idi zatına malum” diyerek, “O’nu tanıyıp seven nice oteriter ilim adamları, nice muzaffer komutanlar ve devlet adamları yetişmiştir. Biz Peygamber sevgisiyle yeniden bir vatan sahibi olduk, Çanakkale geçilmez dedik, vatanın her köşesinden binlerce vatan evladı benim Peygamnerim mahcup olmasın diye Çanakaleye akın etmiş ve bir çoğu şehit olmuştur.” dedi.

Bitlis Müftüsü Hacı Ahmet Önal ise, Peygamberimiz’in tüm insanlığa müjdeci, uyarıcı, ikaz edici olarak gönderildiği söyleyerek, Peygamberimizin “İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmiş sayılmazsınız” hadisini hatırlatarak tüm müslümanların birbirlerini sevmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Vali Hacımustafaoğlu günün anısına Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan’a plaket verdi.