Peygamberimize en güzel şiiri bir Rus yazdı!

"Alemlere Rahmet - Peygamber Hz. Muhammed" adlı şiir yarışmasını Rus şair Nikolay Pereyaslov kazandı.

Müftüler Konseyi tarafından düzenlenen yarışmaya ülke genelinde 112 şair katılırken, en iyi 3 şiirin sahibi olan şairlere ödülleri, düzenlenen törenle verildi.

Juri, birinciliğe layık şiir olmadığı kanaatine varırken, en iyi ikinci şiir ödülü Müslüman olmayan Pereyaslov’un “Muhammed Peygamber’in Veda Hutbesi” adlı şiirine verildi. Yarışmada 3’üncülüğü “Örtü” şiiriyle Marat Safiulin ve “Mekke Yağmuru” şiiriyle Galina Emıkova paylaştı.

Ödül töreninde konuşan Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin, gelecek yıl yarışmanın 5’incisini düzenledikten sonra 5 yıl içinde yarışmaya katılan şiirlerden oluşan bir kitap yayımlamayı planladıklarını bildirdi.

Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü Profesörü ve juri başkanı Eduard Balaşov da konuşmasında, yarışmanın başından beri juride görev yaptığını, her geçen yıl yarışmaya katılan şiirlerin kalitesinin arttığını belirterek, “Aslında bu tür yarışmaları diğer din mensuplarının da gerçekleştirmesi gerekiyor. Ve ben bunu diğer dini temsilcilere teklif edeceğim. Çünkü bu tür yarışmalar şahsın manevi olarak gelişmesine yol açıyor” dedi.

Pereyaslov, törenden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Hz. Muhammed ile ilgili yazdığı şiirin macerasının Antalya’daki tatilleri sırasında başladığını belirterek, “Eşimle birlikte Türkiye’ye tatile gitmiştik. Bir tur sayesinde Rusya’da çok sevilen ve sayılan Aziz Nikolay’ın kabrini ziyaret etmiştik. Ve orada Türkiye’nin Müslüman bir ülke olmasına rağmen Nikolay’a duyduğu büyük saygıyı gözlemledik ve çok şaşırdık. Oradaki temizlik, kiliselerin durumu hayranlık vericiydi” diye konuştu.

Ülkesine döndüğünde İslam’a ilgi duymaya başladığını, Hz. Muhammed’in hayatını okuduğunu ve özellikle “Veda Hutbesi”nden çok etkilendiğini kaydeden Pereyaslov, “En çok Veda Hutbesinden etkilendim. Konuşmada bizim dine aykırı bir şey bulmadım. Onu okurken ilham geldi ve ben de duygularımı kağıda döküverdim. Muhammed alemlere nur saçan peygamberdir” dedi.