Peynir bidonunda ‘Glock’ çıktı

Gaziantep'te düzenlenen bir operasyonda, peynir bidonuna gizlenmiş 9'u Glock marka 13 adet silah ele geçirildi.

Edinilen bilgiye göre, Şırnak’tan yola çıkan bir yolcu otobüsünün bagajındaki peynir bidonunda 9 adet Glock ve çeşitli çapta silah olduğu yönünde bilgi alan Gaziantep ve Diyarbakır polisi, sözkonusu otobüsü takibe aldı. Otobüsü Gaziantep girişinde durduran Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Tevfik S. isimli şahsı gözaltına aldı.

Otobüs bagajını arayan emniyet güçleri, peynir bidonuna gizlenmiş 9’u Glock olmak üzere 13 adet değişik marka tabanca ile bu tabancalara ait 22 adet şarjör ele geçirdi. Tevfik S.’nin sorgulanması sonucu aynı şebekenin elemanı olduğu bildirilen Yunus K. da, Sakarya Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı.

Zanlıların, Irak’tan getirdikleri silahları İstanbul’da satmak için yola çıktıkları bildirildi.

Tabancaları inceleyen Gaziantep Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, silah kaçakçılarına yönelik çalışmaların aralıksız süreceğini belirterek, “Irak’tan getirilerek Sakarya’ya oradan da İstanbul’a götürülmek istenen bu tabancalar, arkadaşlarımızın başarılı operasyonu ile ele geçirildi. Silah kaçakçılarına yönelik çalışmalarımız bundan sonraki süreçte de aralıksız olarak devam edecek” diye konuştu.

KURUSIKI TABANCALARI GERÇEK TABANCAYA DÖNÜŞTÜREN İMALATHANE ORTAYA ÇIKARILDI

Öte yandan Gaziantep’te düzenlenen bir başka operasyonda ise, kurusıkı tabancaları gerçek tabancaya çeviren bir kişi yakalandı. Emniyet yetkililerinin verdiği bilgiye göre, bir torna imalathanesinde kurusıkı tabancaların gerçek silaha çevrildiği öğrenildi. Atölyenin bulunduğu Çıksorut Mahallesi’nde Doğan Ö.’ye ait torna imalathanesine baskın düzenleyen polis burada, namlusu kesilmiş 3 tabanca gövdesi, namlusu takılmış 1 kurusıkı tabanca gövdesi, 4 tabanca sürgüsü, 2 kurusıkı tabancaya takılmak için yapılan namlu, namlu yapımında kullanılmak üzere kesilen çelik çubuklar, 3 kurusıkı tabanca namlusu, namlu açmada kullanılan 5 adet matkap ucu, 2 kılavuz kolu, kurusıkı tabancaya 4 ait şarjör, 4 tabanca icra yayı, 2 eğe, 2 kumpas, 1 yaylı pence, 1 keski, 4 tornavida ile torna makinasına takılı yapılmış tabanca namlusu ele geçirildi. Olay sonrası torna imalathanesinin sahibi olduğu belirtilen Doğan Ö. gözaltına alındı.

Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, atölyede kurusıkı tabancaların gerçeğe dönüştürülerek piyasaya sunulduğunu bildirdi. Atölyede yapılan silahların bilye mermisi attığını vurgulayan Yılmaz, “Burada yapılan kurusıkı tabancalar gerçeğe çevriliyor, yivli oluyor ve gerçek mermi atıyor. Bu imalathane Gaziantep’te ele geçirilen, kuru sıkıları gerçek tabancaya dönüştüren ilk imalathane özelliğini taşıyor.” diye konuştu.

Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgulamaları tamamlanan her iki olayla ilgili Tevfik S., Yunus K. ve Doğan Ö., daha sonra Gaziantep Adliyesi’ne sevk edildi.