Piri Reis haritaları seramik eserlerle sergilendi

Kale Grubu, ünlü Türk denizci Piri Reis'in dünya kültürel mirasının önemli varlıkları arasında gösterilen 1513 tarihli dünya haritasının yer aldığı sergiyi, seramik eserlerle birlikte Çanakkale'de ziyarete açtı.

Kale Grubu, ünlü Türk denizci Piri Reis’in dünya kültürel mirasının önemli varlıkları arasında gösterilen 1513 tarihli dünya haritasının yer aldığı sergiyi, seramik eserlerle birlikte Çanakkale’de ziyarete açtı.

UNESCO tarafından dünya kültürel mirasının önemli varlıkları arasında gösterilen ve günümüze kalan en eski dünya haritalarından biri olan Piri Reis’in 1513 tarihli dünya haritası ve belli başlı yapıtları, seramik sanatçılarının bu haritalardan esinlenerek ortaya çıkardığı seramik eserleriyle birlikte Çanakkale’ye taşındı. ‘Piri Reis ve 1513 Dünya Haritası: 500 Yılın Gizemi’ adı ile açılan sergi, Çanakkale Çimenlik Kalesi Müzesi’nde yapılan törenle ziyarete açıldı.

Piri Reis’in, denizcilik ve haritacılık alanındaki eserleriyle tüm dünya için büyük önem taşıyan bir isim olduğunu vurgulayan Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, denizlerin piri ve seramiğin kalesini bu sergide buluşturduklarını söyledi. Bodur, “Sanat eseri niteliğindeki 50 adet büyük boy haritanın ve bu haritalardan esinlenen seramik sanatçıları Mustafa Tunçalp, Ayşegül Şahin, İsmail Bütün, Burak Çiftçi’nin yorumladığı 30’a yakın seramik eserin yer aldığı ‘Piri Reis ve 1513 Dünya Haritası: 500 Yılın Gizemi’ isimli sergiyi, ilk olarak köklerimizin bulunduğu ve Piri Reis’in doğduğu ve büyüdüğü bu topraklarda, Çanakkale’de açmayı tercih ettik. Bu sergiyi daha sonra yurtiçi ve yurt dışında başka kentlere de taşıyacağız.” şeklinde açıklamada bulundu.

Kale Grubu olarak, yaşadıkları toplumun kültürel dinamiklerini geliştiren projelere destek vermeyi yalnızca sosyal sorumluluklarının bir parçası olarak görmediklerini belirten Zeynep Bodur Okyay, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu önemli çalışmaları, aynı zamanda bizi besleyen ve geliştiren projeler olarak görüyor ve sahip çıkıyoruz. 16. yüzyılda yaşayan büyük denizci, coğrafyacı ve haritacı atamız ile ne kadar övünsek azdır. Torunları olarakPiri Reis’e bizler de en az UNESCO kadar sahip çıkmak durumundayız. Piri Reis’in eşsiz bir gusto ile yarattığı bu tarihi, seramikle birleştirerek bizden sonra gelecek nesillere de aktarılmasını sağlıyoruz.”

Tüm dünyanın üzerinde en çok konuştuğu Dünya Haritası’nı çizen Piri Reis’in önemli eserlerinden ilham alan seramik sanatçıları tarafından seramiğe uygulanan eserlerin eşlik ettiği sergi, 27 Ağustos-8 Eylül tarihleri arasında ziyarete açık olacak.