Pisagor teoremini 12 farklı metodla oyuna dönüştürdüler

Erzincan Özel Otlukbeli İlköğretim Okulu öğrencilerinin hazırladığı ''Pisagor Teoremi ile Oyun'' adlı proje sayesinde geometri dersi korkulu rüya olmaktan çıkıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü’nün Erzurum Lisesi’nde düzenlediği, ‘İlköğretim Öğrencileri Arasında Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması’nda sergilenen proje geometrinin temelini oluşturan ve öğrencilerin kavramakta güçlük çektikleri konuların başında gelen Pisagor bağıntısını tahtadan yapılan oyunlarla anlatıyor. Öğrenciler oyunlarla Pisagor’u 12 farklı yoldan ispatlayarak ‘matematiğe dokunulmasını’ sağlıyor. Projede görev alan Uğur Selçuk, Pisagor teoremini öğrencilerin elleriyle tutabilecekleri geometrik şekillerle öğrenebileceklerini söyledi. Selçuk, materyal olarak tahtadan yaptıkları geometrik şekiller üzerinde oynayarak Pisagor bağıntısının formüllerinin uygulanabildiği şekiller oluşturduklarını aktardı.

Amaçlarının Pisagor teoremini öğrencilerin daha kolay anlamasını sağlamak olduğunu anlatan İbrahim Eryıldız ise “Öğrencilerin teoreme dokunmalarını sağlayarak, ezberden kurtarmalarına yardımcı olduk. Pisagor’u 12 farklı yoldan ispatlayarak problemin bir tek çözüm yolunun olmadığını gösterdik. Bu sayede de bir teoremin birden fazla ispatı olabileceğini de yeniden ispatlamış olduk.” dedi.

Diğer taraftan Erzurum, Erzincan ve Trabzon’dan katılan ilköğretim okulu öğrencilerinin hazırladığı 21 çalışma 7’si matematik ve 16’sı fen bilimlerinden oluşuyor. Bilim Kurulu tarafından yarın 4 tanesi seçilerek proje sahiplerine ödüller verilecek. Seçilen projeler Ankara’da yapılacak Türkiye geneli yarışmaya katılma hakkı kazanacak.