‘Pişmanlık duymadım’ diyen Evren’e suç duyurusu

İzmir Barosu avukatlarından Noyan Özkan, 12 Eylül darbesinden pişmanlık duymadığını açıklayan 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren hakkında "Askeri darbeleri övdüğü" iddiasıyla Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'na telgrafla suç duyurusunda bulundu.

Muğla Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in “12 Eylül’den pişmanlık duymadığını ve o şartlar yaşansa yine müdahaleden çekinmeyeceği” söylediğini belirten Avukat Noyan Özkan, Evren’in askeri darbeleri övmek suretiyle açıkça Türk Ceza Kanunu’nun suçu ve suçluyu alenen övme cezasını düzenleyen 215. maddeyi ihlal ettiğini ileri sürdü.

Evren hakkında 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açılması için Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na telgraf çekerek suç duyurusunda bulunduğunu ifade eden Özkan, “Bir hukukçu olarak darbeleri öven herkesle başta hukukçuların uğraşması gerektiğini düşünüyorum. Bu açıklamayla ilgili bir an önce hukuk fakülteleri, barolar gerekli girişimlerde bulunmalı. 12 Eylül darbesini yöneten Kenan Evren ve arkadaşları Anasayası ihlal ettiler. Birçok ülkede darbeciler yargılandı, ancak Kenan Evren yargılanamadı. Bu konuda zaten utancımız var. 7. Cumhurbaşkanı Evren, bu açıklamayla sınırı fazla geçti.” diye konuştu.