‘Pist bakıma alınmazsa sıkıntı olur’

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şahin, bugün saat 14.00'ten itibaren 4 ay süre ile bakıma alınan Atatürk Havalimanı pistinin sıkıntı yaşatacağı haberleri üzerine, "Esas, pist bakıma alınmadığında sıkıntı olur" dedi.

Müsteşar İbrahim Şahin, Türkiye’de ilk kez özel jeti olan işadamalarına hizmet vermek için Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen Genel Havacılık Terminali ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Slot Koordinasyon Merkezi’nin açılışlarını yaptı. Şahin, açılışlar sırasında gazetecilerin, bakıma alınan ’18-36′ pistinin uçuş trafiğinde sıkıntı oluşturup oluşturmayacağı ve 3. pistin son durumuna ilişkin sorularını cevapladı. Esas sıkıntının pistin bakıma alınmaması durumunda yaşanacağına dikkat çeken Şahin, “Bakıma alınmadan pisti işlettiğinizde olası olumsuzluklar risk teşkil eder. O açıdan yapılanlar periyodik bakımlardır. Atatürk Havalimanı pistinde de onarılması gereken kısımlar baştan sona yenilenecek. Bakımın hemen başlamamazın nedeni yoğunlaşmanın olduğu döneme hazırlıklı şekilde girmektir” dedi.

Şahin, yeni yapılan 3. pistin şu anda uçuşa elverişli olduğunu ancak manialar ve risk nedeniyle tam kapasite hizmet veremediğini söyledi.

DHMİ Genel Müdürü Mehmut Tekin de, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nde belediye yetkililerinin katılımıyla bir toplantı yapıldığını ancak alınan kararların herhangi bir neticeye bağlanamadığını vurguladı. Tekin, “Sefaköy’de 40 bine yakın ruhsatsız bina var. Bunların içinde 200 tane uçuş trafiğine mania teşkil eden bina var. Bunu çözmek için bakanlığımız gayret gösteriyor. Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü toplantısında alınan karar herhangi bir neticeye bağlanmadı. Binaların tıraşlanması için TBMM’den ayrı bir kanun çıkartılması gerekebilir” diye konuştu.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nın ana yükünü çeken ve uzun pist diye bilinen ’18-36′ pisti yarın 4 ay sürecek bakıma alınıyor. 30 yıldan beri ana bakımı yapılmayan pistin yüzeyinde oluşan çatlaklar onarılacak, lastik ve yağ izleri temizlenecek. Bakım onarım işlerini havalimanıdaki tüm inşaat işlerini yürüten ERS İnşaat firması yapacak.

-Slot işlerini Sivil Havacılık yapacak-

Slot Koordinasyon Merkezi’ni açan Müsteşar İbrahim Şahin, özellikle iç hat uçuşlarının yoğunlaşması nedeniyle uçuşları planlama (Slot) işlemlerinin Türk Hava Yolları’ndan (THY) alınarak Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne verildiği belirtti. THY’nin protokolle slot planlamasına katkı sağlayacağına da işaret eden Şahin, “Slot Koordinasyon Merkezi’ni en yoğun havaalanı olduğu için Atatürk Havalimanı’nda konuşlandırdık. Uçuş trafiğinde yoğunluk başlayınca aksaklık olmasın diye Slot merkezini sivil havacılık bünyesine alarak, daha modern hale getirdik. Şaffaf olması nedeniyle slot ayarlamaları internet ortamında da yayınlanacak. Daha önce hep ‘birine fazla verdin, daha uygun saate verdin’ gibi eleştiriler vardı. Yeni uygulamayla firmaların burada birileri kayırılıyor düşüncesi de son erdi” diye konuştu.