Piton yılanlarına ziyaretçi akını

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde faaliyet gösteren Boğaziçi Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'nda bulunan 5 adet piton yılanına yoğun ilgi var.

Anakara Hayvanat Bahçesi’nde bir piton yılanının kafesten “kaçması” üzerine konu ile ilgili ulusal basında çıkan yoğun haberler üzerine Türkiye’nin ilk ve en büyük özel hayvanat hayvanat bahçesinde bulunan 2’si yetişkin 3’ü genç piton yılanı bugünlerde ziyaretçi akınına uğruyor.

Çıkan çelişkili haberler üzerine piton yılanın büyüklüğü, rengi, ne kadar yaşadığı, nasıl ve neyle beslendiği konularında ziyaretçilerin yoğun sorularıyla karşılaştıklarını söyleyen Boğaziçi Hayvanat Bahçesi Veteriner Yücel Yılmaz, “Hayvanat bahçemizde 5 piton barınmaktadır. Son dönemde piton yılanlarından birinin hayvanat bahçesinden kaçtığı konusunda çıkan yoğun haberlerle ilgili vatandaşlar hem merak, hem de biraz korkuyla yılanlarımızı ziyarete geliyorlar. Geldiklerinde küçük, büyük hepsi bu yılanlarımızla ilgili çeşitli sorular soruyorlar. Bu hayvanlar sürüngenlerden olup büyük cüsselerinden dolayı çok ağır hareket ediyorlar. Avını canlı olarak yakalar ve sarılarak boğmak süretiyle öldürür. Kurbanın öldüğünden tamamen emin olduktan sonra parçalamadan yutar. Biz bu yılanlarımızı canlı kuş, fare ve tavşan gibi memelilerle besliyoruz.” dedi.

Piton yılanlarının büyük ve özellikle de çocuklar için tehlikeli olabileceği için bulundukları kafesle ilgili çeşitli önlemler aldıklarını vurgulayan Yılmaz, alınan önlemleri şu şekilde anlattı: “Bu yılanlar kapalı mekanlarda ayrıca dış temasın olmayacağı, parmakların bile geçemiyeceği cam kafeslerde barınıyor. Bu özel camlar kırılsa bile dağılmayacak şekilde özel olarak üretilmiştir. Ayrıca kafesin kapıları da çift emniyetli sisteme sahip olup, açılması için 2 anahtara ihtiyaç duyulmaktadır. Dışardan bir insanın bunu açamasına imkan yık.”

Vatandaşların hayvanat bahçesini rahat bir şekilde dolaşabilmeleri için sadece piton yılanlarının olduğu kafeslerde değil, tümünde yüksek düzeyde emniyet tedbirlerini aldıklarını belirten Yücel Yılmaz, Boğaziçi Hayvanat Bahçesi’nde bimlerce hayvan, kuş, sürüngen ve bitki türünün kapalı ve doğal ortamlarında yaşamlarını sürdürdüğünü ifade etti.