Piyasada 140 bin ton sahte bal var

Türkiye Arıcılar Birliği(TAB) Genel Başkanı Mustafa Sarıoğlu, "Türkiye'de yaklaşık yılda 70 bin ton bal üretilebildiğini diğer 140 bin ton balın sahte olduğunu açıkladı.

Sahte bal üreten bir firmayla telefon bağlantısı yaparak 4 ton sahte bal anlaşması yaparak baskın yapmak için Ankara’dan Samsun’a gelen TAB Genel başkanı Mustafa Sarıoğlu, Jandarma ile zamanında irtabata geçmemesi nedeniyle, talafonla anlaştığı firmaya baskın düzenleyemedi.

Bu olay karşısında yılmayacağını belirten Genel Başkan Sarıoğlu, “Türkiye’de yılda 70 bin tonbal üretilmesine rağmen piyasada 210 bin ton bal var. Buda gösteriyorki piyasada 140 bin ton sahte bal var” diye ifade etti.

Sahte bal olayını “Tatlı ile balın savaşı” olarak adlandıran Sarıoğlu, “Genetik yapısı bozulmış mısır glikozu şurubu ile elde edilen sahte bal tamamen kanserojen madde içerdiğini belirtti.

Piyasada 4 kilogramı 5 YTL’ye satılan balların sahte olduğunu vurgulayan Başkan Sarıoğlu, “Büyük Marketlerde denetim iyi yapıldığı için sahte bal söz konusu değil fakat, yol kenarlarında bulunan dükkanlar ve konaklama yerlerinde genelde sahte bal bulunduğunu açıkladı.

Sahte bala karşı yaptıkları çalışmaların netice almaması halinde tatlandırıcı fabrikaların bulunduğu yerlere kovanlarını koyarak işgal edeceklerini belirten arıcılar, “hakkımızı kimseye yedirmeyeceğiz” diye konuştular.