Piyasalara Avrupa darbesi

Dünya piyasalarına ABD'den sonra bir darbe de Avrupa'dan geldi.

İngiltere’nin çeyrek puanlık indirimine karşın Avrupa Merkez Bankası faizi değiştirmeyince dünya borsaları hızla geriledi.

İMKB yüzde 3,35 kayıpla 41 bin 866 puana gerilerken, Euro/dolar paritesi 1,45’e inmesinin de etkisiyle dolar kuru 1,21 YTL’ye kadar tırmandı. İngiltere Merkez Bankası, ülkedeki ekonomik durgunluğa çare olması amacıyla gösterge faizini yüzde 5,25’e çekti. İngiltere’de faiz indirimi Ada’da ekonomik durgunluk endişelerini açığa çıkardı. Avrupa borsaları gerilerken, Wall Street’in de zayıf açılacak olması piyasalardaki olumsuzluğu körükledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın beklendiği gibi gösterge faiz oranını yüzde 4 olarak bırakmasının ardından Euro/dolar paritesinin 1,45’e inmesi de gelişmekte olan piyasa para birimlerinin dolar karşısındaki kayıplarını artırdı. Dolar YTL karşısında 1,20 seviyesini aşarak 1,21’e kadar tırmandı.

Ardından ABD Çalışma Bakanlığı işsizlik maaşı almak için başvuranların sayısının 2 Şubat’ta sona eren haftada 356 bin ile beklentilerin üzerinde olduğunu açıkladı. Ekonomistler işsizlik maaşı başvurularının 340 bin olmasını bekliyorlardı. JPMorgan Başekonomisti Yarkın Cebeci, “Gelişen piyasalardan genel bir çıkış var, önce Güney Afrika randı, sonra Macar forinti şimdi de lira.” dedi ve bu üç ülkenin de yüksek cari açıkları nedeniyle kırılganlıklarının fazla olduğunu söyledi. Çıkışın çok hızlı olmadığını belirten Cebeci, dolar/YTL’nin ay sonunda 1,21 seviyesinde olabileceğini kaydetti. Bono bileşik faizi ise yüzde 16,67’ye yükseldi.

İtibar kaybeden kuruluşlarda rotasyon başlıyor

Bu arada ABD’de, yüksek riskli tutsat (mortgage) piyasasındaki krizi önceden öngöremedikleri için ağır eleştirilere maruz kalan uluslararası kredi derecelendirme (reyting) kuruluşları, yeni kararlar almaya hazırlanıyorlar. Standard and Poor’s’un yeni kararlara ilişkin bir açıklama yapması beklenirken, diğer reyting kuruluşlarının da benzer adımlar atması bekleniyor. Yeni kararlar çerçevesinde, Standard and Poor’s’un, bir şirkete ya da mali kuruluşa 5 yıl bakan bir analisti rotasyona tabi tutacağı belirtiliyor. Reyting kuruluşları, ABD’de başlayarak küresel ekonomiyi durgunluğa iten yüksek riskli tutsat (mortgage) piyasasındaki finansal kuruluşların kredi notlarını zamanında indirmemek ve yavaş davranmakla itham ediliyorlar.