Piyasalarda dalgalanma sürüyor

ABD'nin faiz artırım kararında etkili olacak enflasyon oranını bekleyen piyasalar beklentinin üzerinde çıkan veri sebebiyle sakinleşmedi.

Bankacılar işlemlerin alıcı olmaması sebebiyle hacimsiz faiz yükselişine yol açtığını söylüyor. Bir bankacı, “Piyasada alıcı yok; ayrıca, dışarısı kötü, enflasyon endişeleri var ve içeride de yeni faiz artırımlarının olacağı beklentisiyle faiz hacimsiz yükseliyor.” dedi. Merkez Bankası’nın iki yılın ardından önceki gün yaptığı satış yönündeki 700 milyon dolarlık ilk müdahalesinin ardından bankacılar içeride dövizde yeni bir talep olmadığını, yabancıların ise uzun pozisyonlarından dolayı taleplerinin olmadığını belirtiyor.

Ancak diğer taraftan, dış piyasalarda enflasyon endişeleri sebebiyle gelişmiş ülke merkez bankalarının faiz artırım politikalarının devam edeceği eğilimi korunuyor. ABD çekirdek tüketici fiyat endeksi, mayıs ayında kiralardaki artışların etkisiyle yüzde 0,3 ile beklentilerin üzerinde arttı. Tüketici fiyat endeksi mayısta beklendiği gibi yüzde 0,4 arttı. Ancak çekirdek TÜFE yüzde 0,2’lik beklentinin üzerinde artış kaydetti. Beklentinin üzerindeki çekirdek TÜFE, FED faiz artırımı beklentilerinin güçlenmesine sebep oldu. Yatırımcıların risk alım iştahı azaldığı için Türkiye gibi gelişen piyasalara taze fon girişleri olmuyor.

Yabancıların gözü Türkiye’de

Gelişmekte olan piyasalarda son bir aydır süren satış dalgasının bitmemiş olabileceği belirtilirken, bu satışların bir düzeltme hareketi mi, yoksa klasik bir çöküş mü olduğu tartışılıyor. Analistlerin çoğu gelişmekte olan ülke ekonomilerinin son birkaç yılda ciddi iyileşmeler kaydettiğini vurgulayarak, bu dalgalanmanın geçmişteki krizlerden farklı olduğunu belirtirken, bazı analistler kriz ihtimaline dikkat çekiyorlar. ING Bank New York’tan David Spegel, “Bir kriz beklemiyorum. Gelişmekte olan piyasalar kredi temelleri öncesine göre çok daha güçlü.” dedi. Barclays Capital New York’tan Latin Amerika stratejisti Gautam Jain ise “Uzun vadeli yatırımcıların gelişmekte olan piyasalarda geçmişe göre daha fazla yatırımları var. Bu, piyasanın çökmeyeceği anlamına gelmiyor. Eğer büyük bir kriz olursa, böyle de bir ihtimal var; ancak şu an bulunduğumuz noktadan baktığımızda kriz olacağını düşünmüyoruz.” yorumunu yaptı. Kötümser analistler ise 1998 yılında Rusya ve Asya’daki gelişmekte olan piyasalarda olduğu gibi kırılgan ekonomisi olan bir ülkede başlayacak ciddi bir mali krizin diğerlerine sıçramasından korkuyorlar. Bu anlamda Türkiye, yatırımcıların en büyük korkusu. Yüksek cari açığı olan Türkiye’nin para birimi mayıs ayında yüzde 15 değer kaybetti. Gelişmekte olan piyasa tahvilleri için en likit üçüncü tahvil olan Türkiye’nin 30 yıllık Eurotahvili mayıs başından bu yana yüzde 8 değer kaybetti. Fitch “Türkiye’deki son dalgalanma kısmen enflasyonun hedeften sapmasını ve gereken politika adımlarının atılmamasını yansıtıyor.” dedi.

Bu arada önceki gün Türkiye ekonomisinin olumlu görünümünün bozulduğunu ve kredi notunun düşebileceğini açıklayan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, dün ağız değiştirdi. Kuruluş, son dönemde görülen dalgalanmanın kredi notu görünümü için henüz bir tehdit oluşturmadığını bildirdi.