Piyasalarda erken bahar

Küresel ısınma para piyasalarına sıçradı, borsalarda sıcak günler yaşanıyor. İMKB 41 bin puanı geçerken, dolar 1.40 YTL'ye kadar geriledi.

Para piyasalarına bahar erken geldi, yabancılar yüksek faize akın etti, borsa 41 bin puanı geçerek 2005 Mayıs ayında başlayan dalgalanmanın üzerine çıktı. Yabancıların döviz satıp hisse ve bono almasının etkisiyle dolar 1.40 sınırına geriledi. Haftanın ilk işlem gününde yüzde 2.6 oranında yükselen endeks, günü 41 bin 246 puanla tamamladı. Borsa önceki kapanışa göre bin 45 puan arttı. Yılbaşında çizilen kötümser senaryoların yerini iyimser beklentiler aldı. Oger Telecom’un Türk Telekom’un 4.3 milyar dolarlık taksidini erken ödeme kararıyla başlayan iyimser havayı Oyak Bank ve Halkbank’ın satış haberleri destekledi. Dünya borsalarındaki yükseliş de İMKB’yi coşturdu. Bono faizleri yüzde 20.79 seviyelerini gördü.

AB’NİN KIBRIS KARARI
Bu arada, Garanti Bankası’nın yüzde 5 hissesinin bir ABD hedge fonu tarafından satın alınması borsaya ilgiyi artırdı. AB dışişleri bakanlarının, Genel İşler Konseyi toplantısında Kuzey Kıbrıs’a doğrudan ticaret tüzüğünün uygulanması için çalışmalara gecikmeden başlanması konusundaki kararı onaylaması da AB ile ilgili olumu beklentileri artırdı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ
Yabancıların Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sıkıntı yaşanamayacağı konusunda hemfikir olduğunu belirten piyasa uzmanları, kısa vadede artan iyimserliğin bir süre daha devam edeceğini belirtiyor.