Piyasalarda rüzgar neden ters döndü?

Düşük gelir grubuna yüksek faizle verilen subprime mortgage kredilerinde yaşanan sorunun Bear Stearns’dan sonra ABN Amro’yu da kıskacına alması tüm dünya borsalarına satış getirdi.

İMKB, yüzde 4.23’lük kayıpla seçim sonrası kazançlarının hepsini geri verdi. Dolar da 1.2330 seviyelerinden 1.2813 seviyesine çıktı

Dünya borsalarında dün patlak veren panik satışlar herkesin gözünü korkuttu. Mortgage kredilerinde yaşanan sorunun yayıldığının anlaşılması üzerine tüm Avrupa borsalarına satış geldi. Avrupa borsalarından sonra açılan Amerika borsalarında da satış etkisi dalga dalga yayıldı. Dow Jones endeksi açılır açılmaz yüzde 2.3’e yakın kayba ulaştı.

Yen 118.97 dolara kadar yükseldi. Bu, carry trade oyuncularının riski yüksek bulup pozisyonlarını kapamaya başladığı şeklinde algılandı. Bu düzeltme tüm dünya borsalarına satış getirdi. Analistler, bu satışın geçici bir düzeltme olup olmadığını anlamaya çalışıyor.

Fitili ABN Amro ateşledi
Global piyasalar düşük gelir gruplarına yüksek faizle kredi veren subprime mortgage kredilerinde yaşanan sorunun ekonominin geneline yayılabileceği endişesiyle sarsıldı.

Hollandalı finans devi ABN Amro’nun Avusturalya’da subprime piyasasına yatırım yapan iki hedge fonunun işlemlerinin durdurulduğu açıklandı. Absolute Capital fonunun işlemlerin durdurulması, 200 milyon dolarlık fonun batmış olabileceği sorularını gündeme getirirdi.

Bear Stearns’ün 3.2 milyar dolarlık 2 hedge fonunu tamamen sıfırlamasının ardından subprime kredi piyasasına yatırım yapan başka hedge fonların da ardı ardına batabileceği endişesiyle global piyasalarda tedirginlik dün pik yaptı. Piyasalarda subprime riski sebebiyle oluşan riskten kaçınma dalgası, tüm dünya borsalarında satışa neden oldu.

En büyük düşüş İMKB’de
Avrupa borsalarında dün yüzde 2’lere yaklaşan kayıplar meydana geldi. Brezilya ve Rusya borsası da düşüşten nasibini aldı. Ancak en büyük düşüş 22 Temmuz seçimlerinden sonra 56 bin puana kadar tırmanan İMKB’de yaşandı. Bu yükselişte büyük bir gap’in oluşması, düşüşün de sert olmasına neden oldu. İMKB 100 endeksi seçimlerden önceki haftayı 52 bin 935 puan seviyesinden kapatmıştı. Seçim sonuçlarının belli olmasından sonra da ilk iki gün hızlı bir yükseliş yaşayarak 56 bin 309 puan seviyesine kadar çıkmıştı. Çarşamba gününü hafif kâr realizasyonları ile geçiren, ancak satışların alışlarla desteklendiği görülen borsada dün telaş vardı. Gözü dış piyasalarda olan İMKB, ateşin düşmediğinin anlaşılması ile birlikte özellikle ikinci seansta hızlı bir satış yedi. Endeks kapanışta 52 bin 512 puana geriledi. Böylece Cuma günü kapanışın da altına gelinmiş oldu. İMKB’de kaybın yüzde 4.23 olduğu, yani tüm dünyada en büyük kaybın İMKB’de yaşandığı gözlendi.

FT: Çankaya sorunu piyasalara köstek
Financial Times (FT), Türkiye piyasasında yatırımcıların cumhurbaşkanlığı sorunu çözümleninceye kadar hisse ve tahvil piyasasında yeni yatırım yapmaya isteksiz olduğunu yazdı. FT, Çankaya seçiminin piyasalar açısından bir engel oluşturduğunu öne sürdü. FT yazarı Vincent Boland da, Abdullah Gül’ün Çankaya ile ilgili sözlerinin potansiyel bir çatışma izlenimi uyandırdığını bunun da bir belirsizlik ortaya çıkardığına dikkat çekti.

Haziran bütçesini “Zorlu” denkledi
Türk Telekom’da peşin ödeme sayesinde Mayıs ayı bütçesini kurtaran Hükümet, Haziran ayı bütçesinde de en büyük desteği Karayolları arazisi satışından gelen 800 milyon dolarlık gelirden aldı. Ahmet Nazif Zorlu’nun ödemesi Haziran ayında merkezi yönetim bütçesine girdi. Böylece Haziran’da faiz dışı açık yerine fazla verilmesi sağlandı. Analistler bütçenin Ağustos ayında yeni tedbirlere ihtiyaç duyabileceğini bu konuda IMF ile ek tedbirlerin masaya yatırılacağı konuşuluyor.

Bugün neler olabilir?
ABD Dow Jones endeksi, bu yazı yazıldığı sırada 190 puan kayıpla 13.595 seviyesindeydi. Eğer bu seviyenin altında bir kapanış olmuş ise piyasalarda satışın devam etme ihtimali hayli yüksek. Dow Jones için 13.250 seviyesi ilk hedef.

Yok eğer üzerinde kapanmış ise; yeni “pansuman” çabalarıyla bu düşüş de “alım fırsatı” gibi gösterilmeye çalışılacaktır. Çok fazla prim vermemek gerek. Hele ki dolar-euro paritesi 1.3705’in altına gelmiş ise….

Dolar-YTL kurlarında 1.30 seviyesi hem psikolojik hem de opsiyonlar için önemli bir seviye. Opsiyon yazmış olanlar bu seviyeyi korumaya çalışabilirler. Teknik olarak sırasıyla 1.3040-1.3165 seviyeleri önemli. Özellikle ilk seviyenin aşılması keyifleri kaçıracaktır.

IMKB’ye gelince… Dow Jones’ta kritik seviyenin altına inilmiş ise; 51.400 ve ardından 50.200 seviyeleri görülebilir. İnilmemişse bile artık satış fırsatlarını kollamanın zamanıdır…

ALİ AĞAOĞLU – VATAN