Piyasalarda rüzgar tersine döndü

ABD'de konut piyasasına yönelik artan endişelerin dünya piyasalarında dalgalanma yaratması, yurtiçi piyasalardaki olumlu havayı bir anda tersine çevirdi.

22 Temmuz seçimleri sonrası tek parti iktidarının yarattığı olumlu hava ile 1.24 YTL’nin altını gören dolar kuru, bugün yükselişe geçti.
Bankalararası piyasada dolar kotasyonlarında fiyat, alışta en düşük 1,2725 YTL, en yüksek 1,2775 YTL, satışta da en düşük 1,2785 YTL, en yüksek 1,2820 YTL oldu.
Kapalıçarşı’da saat 15.00 itibariyle 1,2710 YTL’dan alınan dolar, 1,2800 YTL’den satılıyor.
Dolar kuru 1,2500 YTL, avro 1,7150 YTL’den güne başlamıştı. Serbest piyasada dünkü kapanışta doların satış fiyatı 1,2460 YTL, avronun satış fiyatı 1,7100 YTL olmuştu.

BORSADA KAR SATIŞLARI HAKİM

Birinci seansı, dünkü kapanışa göre 1.061,09 puanlık kayıpla 53.770,85 puandan tamamlayan borsada satış dalgası ikinci seansta da aynı hızla sürdü. Seansın ilk dakikalarından itibaren etkili olan satışlarla endeks, birinci seans kapanışının da bin puan altına gerileyerek 53 bin 770 puan seviyelerine geriledi. Borsanın günlük kaybı şu sıralarda yaklaşık yüzde 5 oranında.
Piyasada yurtdışı borsalar ve özellikle de ABD mortgage subprime kredilerine yönelik gelişmeler izleniyor. Uzmanlar, ABD’de bugün açıklanacak konut verileri, haftalık işsizlik başvuruları ve dayanıklı tüketim malı siparişleri ile ilgili verilerin, yurtdışı piyasaların seyrini belirlemesi açısından önemli olduğunun altını çiziyor. Yurtiçinde ise siyasetin ilk gündem konusu olan ‘cumhurbaşkanlığı seçim süreci’ ile ilgili gelişmeler izleniyor.
• Borsa satış dalgasıyla 53 bin puanın altında…

UZMAN GÖRÜŞÜ

A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar, İMKB’de bugün yaşanan gerilemeye ilişkin olarak, “Şu anda kar realizasyonu olarak değerlendirilebilir. İleri boyutta yorum için durumun derinleşmesi gerekir” dedi.
Salar, piyasalardaki gelişmelere ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) bugün yaşanan gerilemede, artık beklentilerin bitmiş olmasının etkili olduğunu söyledi.
“Endeksteki gerileme şu anda kar realizasyonu olarak değerlendirilebilir. İleri boyutta yorum için durumun derinleşmesi gerekir” yorumunu yapan Salar, dünya genelinde de bir satış durumunun söz konusu olduğunun altını çizdi.
Yurt dışı piyasalardan kaynaklanabilecek risklerin başta konut kredileri olduğunu hatırlatan Salar, hedge fonlara ilişkin dedikoduların da satışlara etkisinin olabileceğini söyledi.
Gelişmiş ülke borsalarının daha yukarı devam edemediğinin görüldüğünü de belirten Salar, “O zaman satış gereği ortaya çıkıyor ki endeksler tekrar kuvvetlenerek yukarı doğru çıkabilsin” dedi.