PKK 6 ayda 8 vatandaşı öldürdü

Güvenlik güçlerinin operasyonları karşısında çaresiz kalan terör örgütü PKK, zaman zaman sivil hedeflere yöneliyor.

2007 yılında birçok kez vatandaşa yönelik eylem yapan teröristler, 8 kişinin ölümüne neden oldu.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde vurkaç taktiğiyle güvenlik güçlerine zarar vermeye çalışan teröristler, sivil halka yönelik eylemlerine de devam ediyor. Kimi zaman köyleri basarak muhtelif gıda ve yaşam malzemesi gasp eden teröristler, kimi zaman da vatandaşların geçtiği düzergahlara mayın döşüyor. 2007 yılının 6 aylık döneminde terör örgütünün eylemleri sonucu 8 vatandaş hayatını kaybetti.

Bu olaylarda 10 vatandaş yaralanırken; teröristler 3 işçiyi de kaçırdı. Teröristlerin son kaçırma hadisesi ise Erzincan’da yaşandı. Kemah ilçesi yakınlarında bulunan bir mermer ocağına gelen bir grup terör örgütü mensubu tarafından, işçilerin 11 adet cep telefonu ile bir miktar yiyecek malzemesi gasp edildi. Teröristler bir işçiyi de yanlarına alarak dağlık alana kaçtı. Teröristler daha önce de Bingöl’ün Yayladere ilçesinde ağaç kesimi yaparken kaçırdıkları 2 işçiyi serbest bırakmıştı.

Vatandaşlardan gasp ettiği cep telefonlarıyla patlayıcı düzeneği kuran teröristlerin daha önceden döşenen mayına basmaları sonucu da sivil vatandaşlar ya ölüyor ya da yaralanıyor. Diyarbakır, Bingöl, Tunceli, Şırnak başta olmak üzere bölgede birçok mermer ocağına da baskın yapan terör örgütü, burada çalışan işçilere propaganda yapıyor.