PKK ASALA’ya özendi

Terör örgütü PKK, 34 Türk diplomatını şehit eden Ermeni terör örgütü ASALA’ya özendi. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), terör örgütünün 131 dış temsilciliğimize dönük eylem planladığını ortaya çıkardı.

34 Türk diplomatı şehit eden ASALA eylemlerini 1984 yılına kadar sürdürdü. 7 Ağustos 1982’de Ankara Esenboğa Hava Limanı’nda gerçekleştirilen eylem üzerine dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in talimatıyla Türkiye ASALA’ya karşı geniş çapta operasyonlar başlatmıştı.

Birçok terör uzmanı ASALA’nın boyut değiştirerek PKK’nın içinde faaliyetlerini sürdürdüğünü söylüyor. Terör örgütüne dönük gerçekleştirilen operasyonlarda da çok sayıda Ermeni ele geçirilmişti. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurtiçinde 2. Ordu bölgesindeki birlikleri takviye ederek başlattığı ‘Süleyman Soydan 137’ kod adlı bahar operasyonu ile yurtiçinde köşeye sıkışan terör örgütü PKK şimdi Türkiye’nin yurtdışındaki temsilciliklerini hedef aldı. Örgüt yurtdışındaki eylem planında ise Ermeni terör örgütü ASALA’nın yöntemlerini kullanacak. İstihbarat birimlerine göre terör örgütü Diyarbakır başta olmak üzere 13 ilde provoke ettiği olaylarda hayatını kaybeden 15 kişinin intikamı alacağını öne sürerek çeşitli eylemler planlıyor. MİT bölücü örgütün bu çerçevede 131 dış temsilciliğimizi hedef alacak bir eylem hazırlığında olduğunu ortaya çıkardı. MİT’in uyarısı üzerine harekete geçen Dışişleri Bakanlığı da muhtemel eylemlere karşı yurtdışındaki 131 diplomatik temsilciliğimizi uyardı. Bu çerçevede dış temsilciliklerimizdeki güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarıldı. Bu arada, 5 yılda örgüte dönük gerçekleştirilen operasyonlarda yüzlerce kilo plastik patlayıcı (C-3, C-4 ve A-4) polis tarafından ele geçirildi.

Marksist örgüt Kurtuluş, PKK için dirilecek

Uzun süredir faaliyetlerine rastlanmayan Marksist terör örgütü Kurtuluş, terör örgütü PKK’yı desteklemek için yeniden yapılanma kararı aldı. İstihbarat birimlerinden alınan bilgiye göre Kurtuluş’un yaşayan eski 50 üyesi, 16 Nisan’da Almanya’nın güneyindeki bir kasabada toplandı. Aralarında örgütün eski liderlerinden Mahir Sayın, İrfan Cüre, Metin Ayçiçek gibi isimlerin bulunduğu toplantıda yeniden örgütlenip faaliyete başlama kararı alınarak, görev bölümü yapıldı. Örgütün 30 yıllık geçmişinin de masaya yatırıldığı toplantıya; Almanya, Avusturya, İsveç, İsviçre, Fransa gibi ülkelerde yaşayan Kurtuluşçu eski tüfek teröristler katıldı. Avrupa Kurtuluş Koordinasyon Kurulu ismi verilen bir birim oluşturan teröristler, bölücü terör örgütünü destekler mahiyette konuşmalar yaptı. PKK ile sıkı ilişkiler geliştirmenin yollarının tartışıldığı toplantıda konuşan Mahir Sayın, Türkiye’deki sol örgütlerin PKK gibi hareketleri görmezden geldikleri için eridiğini iddia etti. Sayın, Kürt hareketini geçmişte her zaman olduğu gibi bundan sonra da destekleyeceklerini söyledi. Ayçiçek ise 12 Eylül ihtilalinin ardından Türkiye’den Avrupa’ya geçen son sol örgüt olduklarını dile getirdi. Avrupalı sol oluşumlarla ilişki geliştirmek istediklerini; ancak başarılı olamadıklarını belirten Ayçiçek, Kurtuluş’un Türkiye’de yeniden yapılanması gerektiğini aktardı. Toplantıda Avrupa’daki Türk işçilere yönelik çalışmalar yapılması, PKK’nın Avrupa teşkilatlarıyla birlikte çalışarak örgütlenmeye gidilmesi ve sıkı işbirliği geliştirilmesi kararlaştırıldı.

ELE GEÇİRİLEN PATLAYICILAR

2002: 5 kilo 800 gram

2003: 56 kilo

2004: 231 kilo

2005: 346,5 kilo

2006: (İlk üç ayı) 135 kilo 682 gram