PKK bağlantılı organize suç şebekesi operasyonu

PKK bağlantılı organize suç şebekesi operasyonunda 12 kişi tutuklandı.

Bursa’da, tekstil sektöründe faaliyet gösteren bazı fabrikaları tehdit ve zorlamalarla ele geçirip, kurdukları yasadışı factoring şirketiyle tefecilik faaliyeti yürüttüğü ve elde ettiği kazancı PKK’nın kırsaldaki kadrosuna gönderdiği iddiasıyla gözaltına alınan organize suç şebekesinin lideri ve 11 üyesi sevkedildiği adliyeden tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Toplam 6 adet Glock marka özel yapım tabancayla 2 adet 7.65 milimetrik tabanca ele geçirilen operasyonda gözaltına alınan şahısların birçok silahlı eyleme karıştıkları belirlendi. Tam 5 aydır organize suç örtgütünün eylemlerini yakın takibe alan Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi’yle yaptığı ‘Çağrı’ operasyonu için geçtiğimiz hafta operasyon başlattı.

Ahmet Karakaş’ın liderliğini yaptığı suç örgütünün üyesi olduğu belirlenen 2’si bayan 32 kişi gözaltına alındı. Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından “Türk Ceza Kanunu’nun 220. maddesine (Yasadışı silahlı organize suç örgütü kurmak) muhalefet, adam öldürmek, şantaj tehdit, tefecilik” suçlarından dün sabah saatlerinde adliyeye sevkedildi. Bu sabaha karşı biten sorgulama sonrası yasadışı yollardan elde ettiği kazancı PKK’nın kırsaldaki kadrosuna gönderdiği belirlenen örgüt lideri Ahmet Karakaş ile örgüt üyeleri Medeni Keklik, İbrahim Altan, Kadir Akova, Cabbar Çiçek, Hamit Bulut, Aydın Uysal, Fırat Aslan, Selim Çiçek, Mehmet Şirinçiçek, Salih Karakaş ve Serhat Hoş tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Borçlandırma, darp, baskı ve şiddetle sanayici ve esnaflardan elde ettiği paraları PKK’nın kırsaldaki kadrosuna gönderdiği öne sürülen örgüt lideri Ahmet Karakaş hakkında daha önce emniyette birçok işlem yapılmasına rağmen Karakaş’ın elde ettiği fabrikalarda ve senetlerde ismini kullanmadığı ortaya çıkmıştı.