PKK çifte kıskaçta

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak sınırı boyunca yaptığı yığınak ve terörist sızmalara karşı önlem alan İran'ın Kuzey Irak'taki PKK bağlantılı gruplara düzenlediği operasyon, bölücü terör örgütünde paniğe neden oldu.

Irak sınırında son bir aydır büyük askeri hareketlilik yaşanıyor. Şırnak’ın Silopi, Uludere ve Beytüşşebap ilçeleri kırsalına zırhlı birliklerle desteklenen çok sayıda asker yerleştirildi. PKK kamplarının bulunduğu Kuzey Irak’taki Haftanin, Sinaht, Pirbela’nın karşısında da komando birlikleri konuşlandırıldı.

Uçaklar keşif uçuşu yaptı
Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı’na bağlı savaş uçakları dün sınır boyunca keşif uçuşları yaptı. 6 bin asker de Cudi Dağı eteklerindeki PKK’lılara karşı operasyonlar düzenliyor. Teröristlerin Türkiye’ye geçiş güzergâhında bulunan Maden Karakolu çevresine yerleştirilen uzun menzilli toplar ise namlularını Cudi Dağı’nın Kuzey Irak’a bakan bölümüne çevirdi.
CNN Türk’ün haberine göre, Güneydoğu’daki operasyonlara katılan birliklerde izinler 6 ay süreyle kaldırıldı. İzindekiler de geri çağrıldı.
Ülkesinde eylem yapan PKK bağlantılı PJAK üyelerine karşı operasyon başlatan İran’ın, Kuzey Irak’taki terör yuvalarına önceki gün düzenlediği roket saldırısında 3 terörist ölmüştü. TSK’nın büyük yığınak yaptığını belirten Roj TV, 100’den fazla Türk askerinin Kuzey Irak’a girdiğini ileri sürdü.

Büyükanıt: Operasyonlar artacak
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Güneydoğu’daki askeri hareketlilikle ilgili olarak, “Olağanüstü bir şey yok, zaten orada hep hareketlilik var. Yani geçmiş yıllara bakarsanız bu yıldan farkı yoktur, ama bu yıl biraz farklı yorumlandı” dedi.

CNN Türk’e konuşan Orgeneral Büyükanıt, “PKK var olduğu sürece operasyonlarımız artarak devam edecek. Bir taraftan terörü yapacaksınız, bir taraftan barış sloganı atacaksınız; böyle bir şey yok” diye konuştu. Büyükanıt, “Sınır ötesi operasyon var mı?” sorusuna, “O konuda bir şey söylemiyorum” yanıtını verdi.