PKK demedi

Washington yönetiminin, Irak için hazırlanan yeni strateji planında PKK sorununun çözümüne ilişkin tek cümle geçirmesi dikkat çekti.

Başkan George W. Bush’un önceki gün yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, PKK konusunu ‘Irak ve Türkiye sınırındaki sorunlar’ olarak nitelemesinin ardından Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da, dün Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi’nde plana ilişkin yaptığı konuşmada, örgütten “Kürt İşçi Partisi” diye bahsetti. Rice konuşmasında, “Irak ve Türkiye ile Kürt İşçi Partisi’nden gelen terörizme ilişkin kaygılar üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Türkiye’nin kendileri için taşıdığı öneme de dikkat çeken Rice, “En acil diplomatik hedefimiz bölgede reformcu ve sorumluluk sahibi liderleri desteklemek. Bu yöndeki politikalarımızda doğru ortaklarımız, bu hedefleri paylaşan müttefiklerimiz Türkiye ve İsrail’dir” diye konuştu.

KÜRT UYARISI

Rice, Irak’ta başarısızlığa uğramaları durumunda, Kürtlerin dağılmakta olan bu ülkede kalmak istemeyeceğini ve bunun Türkiye ile Kürtler arasında probleme yol açacağını söyledi. Rice, ABD’nin Irak’ta başarısızlığa uğraması halinde, İran’ın bölgede nüfuzunun artacağını, böyle bir durumda Ortadoğu’da Sünni-Şii ayrışmasının patlak vereceğini ve bölgesel mezhep çatışmaları çıkabileceğini belirtti.

ETNİK TEMİZLİK

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nde konuşan Savunma Bakanı Robert Gates ise, ABD’nin Irak’tan çekilmesi durumunda, başta İran olmak üzere, Türkiye, Suriye ve çeşitli Sünni devletlerin duruma karışacağını ve ülkede önemli bir etnik temizlik probleminin de ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Wilson: Operasyon kararı Ankara’nın

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, her ülkenin vatandaşlarını terör eylemlerine karşı koruma hakkı olduğunu söyledi ve Kuzey Irak’a yönelik sınırötesi operasyon konusunda, “Türkiye nerede, ne zaman ne yapacağına kendi karar verir” dedi. NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün sorularını yanıtlayan Wilson, istenilen sonuç elde edilemediği için eleştirilen Terörle Mücadele Koordinatörlüğü mekanizmasının başarıya ulaşacağını belirtirken, PKK terörünün Türkiye, ABD ve Irak’ın ortak çözeceği bir sorun olduğunu söyledi. ABD elçisi, Amerikalı yetkililerin PKK ile görüştüğü yönündeki iddiaları reddederek “ABD teröristlerle görüşmez” diye konuştu.

Ortadoğu turunda Türkiye yok

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, dün başlayan Ortadoğu-Avrupa turuna Türkiye’yi dahil etmedi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Lübnan ziyareti sırasında Ankara’nın Ortadoğu’da rol oynayabileceği mesajı vermesine karşın, görüşmelerde bulunacağı ülkeler arasına Türkiye’yi katmayan Rice, kendisiyle Washington’da görüşmek isteyen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e de resmi yanıt vermedi.

Bush’un yeni Irak stratejisi üzerine Washington ile Ankara arasındaki ilk değerlendirme önümüzdeki hafta yapılacak. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Nick Burns, bölgedeki ilişkin temaslarda bulunmak üzere perşembe günü Ankara’ya gelecek. Burns’le, Irak’ın yanı sıra Ortadoğu ve İran sorununun ele alınması bekleniyor.