PKK eylem yaparak huzuru bozmak istiyor

Terör örgütü PKK, "2006 yükselişe geçtiğimiz yıl olacak" diyerek Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni kana bulamaya çalışıyor.

Silahla, molotofla, sopayla, taşla, yumrukla yürü” diyerek halkı eylem yapmaya çağırıyor.

Terörist başı Abdullah Öcalan’ın yakalanıp Türkiye’ye getirilişinin yıldönümünde Diyarbakır’da yapmak istediği eylemlere halk karşılık vermeyince PKK terör örgütü, bunu kabullenemedi.

PKK, bölgede özellikle 15 Şubat’ta törerist başının yakalanıp Türkiye’ye getirilişinin yıldönümünde eylem gerçekleştiremediği illerde olay çıkarmaya çalışmasıyla dikkat çekiyor.

21 Mart’ta kutlanacak olan Nevruz Bayramı yaklaştıkça PKK/KONGRA-GEL örgütüde, bölgede bir takım eylemler yaparak ortamı germeye çalışıyorlar. Batman şehir merkezinde devriye gezen polis ekibine saldırı yapan örgüt, 4 polisi şehit etmişti. Askeri ve sivil araçlara bombalar yerleştiren örgüt, bölgenin huzurunu bozmaya çalışıyor.

Örgüte ait internet sitesinden yapılan bir açıklamada, Mardin’de 7 teröristin öldürülmesinin ardından PKK’nın 3 ayrı yerde misilleme eylemleri gerçekleştirdiğini duyurmuştu.

İçişleri Bakanlığı ise Nevruz için gerekli önlemlerin alınması için 81 il valiliğine yolladığı genelgede terör örgütünün Nevruz’u reklam aracı olarak kullanmaması için bir takım tedbirler alınmasını istedi. Genelgeye göre baharın gelişini müjdeleyen Nevruz’da Türk Bayrağı dışında hiçbir flama ve bayrak kullanılmayacak.

Bakanlığın yayınladığı genelgede, “21 Mart 2006 günü sevgi barış simgesi altında kutlanacak olan Nevruz Bayramı’nda özellikle PKK/KONGRA-GEL örgütünün propagandasına dönüştürülmesine müsamaha gösterilmeyecek. Kutlamalar çerçevesinde yasadışı slogan atılmasına izin verilmeyecek. Kutlamalarda Türk bayrağı dışında herhangi bir flama ve bayrağın bulundurulmasına izin verilmeyecek.” ifadelerine yer verildi.

PKK/KONGRA-GEL, “Durma! Durgunluk ölümdür. Sessiz kalma! Sessizlik dilsizliktir. Kültürel bitiştir. Özgürlüğün ve demokrasinin dili eylemdir, eylem! Eylemsiz yurtseverlik olur mu? Demokratlık olur mu? Bak 8 Mart geliyor. Ey Amed’in kadını, genç kızı sakın, sakın ha savunmasız kalma! Sen de bak Amed erkeği, genci, yürekli yiğidi savun ülkeni, ananı, genç kadınını, varlık onurunu. Newroz, 28 Mart birbiri ardı sıra yakınlaşıyor. Alevlendir direnişi. Alevlendir eylemi. Sana bundan gayrı ne yakışır ki Amed!” sözleriyle Diyarbakır halkını sürekli olay çıkarması için teşvik etmeye çalışıyor.

Geçen yılki Nevruz’da yaşanan aksaklıkların birdaha yaşanmaması içinde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, işi sıkı tutuyor. Emniyet yaptığı sıkı çalışmalarla olası eylemlerin önüne geçmeye çalışıyor.

Emniyet yaptığı uygulamalarda, birçok ruhsatsız silah ele geçirirken; ayrıca çeşitli suçlardan aranan birçok şüpheli şahsı da yakaladı. Halkın desteğini de alan emniyet, bölgenin huzuru için yoğun bir mesai yapıyor.

Diyarbakır’da geçen yılki Nevruz kutlamalarında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 9 kişi hakkında 2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yasası’na muhalefet suçundan dava açılmış ve 3 yıla kadar hapis cezası istenmişti. Ayrıca Nevruz şenliklerinde geçen yıl Ciwan Haco, Gülistan Perver, Koma Çiya ve İbrahim Tatlıses de birer konser vermişti.