‘PKK hiçbir zaman Kürt vatandaşların temsilcisi olmadı’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK'nın hiçbir zaman Kürt vatandaşların temsilcisi olmadığını söyledi.

Erdoğan buradan hemen futbol sahasının yanında bulunan 13 Şubat Kapalı Spor Salonu’na geçerek partisinin İl 2. Olağan Kongresi’ne katıldı. Ali Kemali Caddesi ve çevresindeki caddeler kongre sırasında araç trafiğine kapatıldı. Emniyet yoğun güvenlik önlemleri alırken, delegeler kimlik kartlarını göstererek salona alındı.

Başbakan Erdoğan konuşmasında, kendilerinin üç kırmızı çizgileri olduğunu yineleyerek, “Bunlar etnik, bölgesel ve dinsel milliyetçiliktir. Bunlara izin vermeyeceğiz. Türkiye’de etnik milliyetçilik yok. Buna izin vermeyiz. Ülkemizde 73 milyon insan var. Bunları bir ve beraber kılalım. Türkiye’de 46 etnik yapı var. Bizleri bölmek isteyenler var. Bunlara müsaade etmeyeceğiz. PKK Kürt kökenli vatandaşlarımızın temsilcisi olamaz, hiçbir zaman da olmadı. Güneydoğu’da AK Parti en güçlü parti. Kürk kökenli vatandaşlarımız kendisine kimin daha iyi sahip çıkacağını biliyor ve bizden desteğini esirgemiyor. Etnik milliyetçilik ayrımcılığı yapanlar bu ülkeye ihanet etmiş olur. Bölücü örgütün istismarına izin vermeyeceğiz.” dedi. Başbakan Erdoğan bölgesel milliyetçiliğe de karşı olduklarını dile getirdi.

Ülkede 2007’nin sonuna kadar ülkedeki bütün köylerin yol ve içmesuyu sorununu gidereceklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, bu amaçla kaymakamlıklara 2 milyon dolar kaynak gönderdiklerini vurguladı. “Artık köydeki anacığımın ayağı çamura değmeyek. Talimatı verdik. 2007 yılında gerek beton, gerekse asfaltla bu sorun giderilecek.” dedi.

Başbakan Erdoğan’a, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Tarım ve Köyişleri Bakanı M. Mehdi Eker de eşlik etti.