PKK İran’da öldürülen teröristlerin kimliklerini açıkladı

Terör örgütü PKK, İran'da öldürülen teröristlerin kimliklerini açıkladı.

İran Devleti Türkiye sınırına yakın bölgelerde, PKK’nın yan örgütü Kürdistan Özgür Yaşam Partisi’ne (PJAK) yönelik yeni bir operasyon başlatmıştı. 10 bin kişilik İran ordusunun kendilerine yönelik operasyon başlattığını ileri süren terör örgütü, İran’ın Kelareş alanını tümünü hedefleyen ve Türk ordusunun operasyonlarına paralel olarak geliştirilen operasyonların devam ettiğini dile getirdi.

Çatışmada 6 İran askerinin öldüğünü 8 askerin de yaralandığını iddia eden PKK, Ersin Sefil (Memyan) ve Cemil Yıldırım (Özgür Deniz) isimli teröristlerin ise öldüğünü duyurdu. PKK’nın öldüğünü açıkladığı teröristlerin isimleri ve doğum yerleri ise şöyle: Ersin Sefil (Memyan) Erzurum doğumlu ve 2003 yılında PKK’ya katıldı. Cemil Yıldırım (Özgür Deniz) 1977 Ankara doğumlu.

İran’ın Hacı Ümran ve Lolan bölgesine katyuşka roketleriyle yaptığı saldırıda ise İsmail Şêx (Haki Kobani), Mehmet Sami Hülagü ve Sinan Altun (Doğan) adlı teröristler öldürüldü.

Türkiye-İran, Irak-İran, Türkiye-Irak-İran sınırlarının kesiştiği noktalarda çatışmalar devam ediyor. İran yönetimi, askerlerinin, PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki mevzilerini bombaladığını doğrulamıştı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi, resmi haber ajansı İRNA’ya yaptığı açıklamada, bazı terörist grupların Irak’taki güvensiz ortam ve istikrarsızlıktan yararlanarak, Irak’taki bazı yabancı güçlerin de desteğiyle, iki ülke (İran-Irak) sınırında güvensizlik oluşturma peşinde olduklarını belirtmişti.

“İran, kendi ulusal güvenliğini koruma doğrultusunda, Irak ile yaptığı ikili anlaşmalar çerçevesinde böyle faaliyetlere karşı girişimlerde bulunmuştur.” diyen Asefi, terörist unsurların sınırdan geçmesine izin vermeyeceklerini vurgulamıştı.