‘PKK kaçirdigi polisi derhal serbest biraksin’

ESKISEHIR - Insan Haklari Dernegi(IHD) Genel Baskani Yusuf Alatas, PKK terör örgütüne seslenerek siddete gerek olmadigini, Sirnak yakinlarinda kaçirilan polis memuru Hakan Açil'in derhal birakilmasini istedi.

IHD olarak siddetin yaninda olmadiklarini ifade eden Alatas, olayla ilgili görüslerinin açik oldugunu ve polis memurunun derhal birakilmasini istediklerini söyledi. Açil’in sag oldugunu umduklarini söyleyen Alatas, “Türkiye’de artik siddetin yok olmasini istiyoruz. Sorunlarimizi konusarak, demokratik ortamlarda çözelim. Diger taraftan da sorunlari yok sayarak siddet politikasini öne çikarmayalim. Ülkemiz ne çektiyse siddetten, birbirimizi anlamamaktan çekti. Artik silahlarin yerine diyalog ortami olusturalim. Belki her konuda anlasamayiz ama siddete basvurmak gerekmiyor.” diye konustu.

PKK terör örgütüne seslenen Alatas, polis memurunu serbest birakmalari çagrisinda bulundu. Alatas, Hakan Açil’in birakilmasi için ellerinden geleni yapacaklarini söyledi. Baba Muammer Açil ise 15 gündür oglundan haber alamadiklarini, hayatta olup olmadigini bilmediklerini söyledi.

Polis memuru Hakan Açil, 9 Ekim günü Sirnak yakinlarinda yol kesen PKK terör örgütü üyeleri tarafindan kaçirilmisti.