PKK Kıbrıs meselesine karşı kuruldu

Onur Öymen, terör örgütü PKK'nın Kıbrıs Harekatı'nda başarılı olmayan Güney Kıbrıs Devleti tarafından kurulduğunu savunarak, terör örgütü ile Türkiye'nin içten parçalanmak istendiğini söyledi

Öymen, Van ve Hakkari gibi yerlerin demokrasinin uç beyleri olduğunu anlatarak, batı tipi gerçek ve çağdaş demokrasiyi bulmak için buradan Japonya’ya gitmek gerektiğini söyledi. Ancak bölgenin komşusu olan diğer ülkelerin daha beter olduğuna işaret eden Öymen, bu nedenle ülke olarak sahip olunan değerlere sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Öymen, öncelikle Cumhuriyetin kazanımları olan demokrasi, insan hakları, laiklik, çağdaşlık, kadın erkek eşitliği ve kadınların seçme ve seçilme hakkının verilmesi olduğunu kaydetti.

Tarihi ve geçmişi iyi bilmenin gerektiği üzerinde duran Öymen, Türkiye’de Kürt ve Türk sorununun olmadığının altını çizerek karşılık kız alıp verildiğini vurguladı. Türkiye’de 1937 yılında meydana gelen Dersim olayından 1984 yılına kadar ciddi bir olayın yaşanmadığını hatırlatarak, Kıbrıs meselesine kadar bölgede böyle bir sorunun yaşanmadığını ve terör örgütünün kurulmasının amacının “Kıbrıs meselesi” olduğunu savundu. Kıbrıs Harekatı’ndan sonra Ermeni terör örgütü Asala’nın Güney Kıbrıs’ta kurulduğunu ve bu örgütün çökertilmesinden bir hafta sonra PKK terör örgütünün yine Güney Kıbrıs’ta kurulduğunu anlatan Öymen, bu devletin resmi devlet temsilcilerinin PKK’nın eski temsilcileri olduğunu kaydetti. Öcalan’ın yakalandıktan verdiği ifadelerde kendilerini Yunanistan’ın kışkırttığını anlatan Öymen, Türkiye’deki iç meselelerin dış boyutu olduğuna işaret etti.

Türkiye üzerinde son yıllarda çok ciddi baskıların olduğunun altını çizen Öymen, “Lozan’da kazandıklarımızı geri almak istiyorlar. Lozan’ı içlerine sindiremediler. Türkiye Kıbrıs, AB politikaları, Ermenistan üzerinde olağanüstü baskılarla karşı karşıyadır. Bunun tek sebebi bu baskılara karşı vermeye boyun eğerek taviz veren AKP hükümetidir. Kıbrıs’ta taviz veriliyor. AK Parti içeride gericidir, dışarıda vericidir ve yakın gelecekte gidicidir.” dedi.

“HÜKÜMETİN BASKI İLE BASIN CHP’YE SANSÜR UYGULUYOR”

CHP İstanbul Milletvekili Öymen, basında CHP’nin çalışmaları ve hükümetin politikaları ile ilgili haberlerin yer almadığını iddia ederek, bunun sebebinin hükümetin basına yaptığı baskıdan kaynaklandığını savundu. Öymen, “Başbakan 3 günde bir basına demeç veriyor. Basının patronlarını kastederek meyve daha olgunlaşmadı. Olgunlaşınca dalında koparacağız o zaman tadına doyum olmaz. Uzanlar’a yaptığımı size de yaparım. O yüzden basın bir türlü muhalefete eşit davranmıyor. Biz basından himaye falan beklemiyoruz. Basın, hükümete karşı muhalefeti desteklesin talebimiz yok. Sadece söylediklerimizi yazsınlar. Bu da olmayınca çare olarak kendimiz gezerek vatandaşlara anlatacağız.”

“KIZLAR TÜRBANINI AÇIP OKULA GİTSİN, GÜNAHLARINI BEN ÇEKERİM”

Başbakan Erdoğan’ın dini konularda mesaj verdiğini savunan Öymen, “Bir hafta yoktur ki Başbakan dini konularda mesaj vermesin. Sen, kendini Diyanet İşleri Başkanı mı zanettin? İlahiyat profesörü müsün. Orta düzeyde din öğretimi almış laik Türkiye Cumhuriyetinin başbakanısın. Sen işine bak! Genç kızların üzerinde öyle siyasi baskı yaptılar ki. Genç kızlar zannediyor ki başını açarak okula gitse günah kazanacak. Eğer kızların başını açıp okula gitmeleri günahsa bu günahın hepsini ben üzerime alıyorum. Çıkarsın şu kızlar girsin üniversiteye adam olsunlar. Öğretmen, avukat, doktor, hakim olsunlar. Yazık değil mi bu insanlara, önünü kapattınız. Yani 80 seneden beri genç kızlar üniversiteye türbanla mı gidiyorlardı. Hepsi günahkar mı oldu şimdi? Hiçbiri Müslüman değil mi? Benim sınıf arkadaşlarımın içinde hiçbiri türbanlı değildi. Bunlar hepsi gâvur muydu?” şeklinde konuştu.