PKK kürt liderlere zarar verecek

ANKARA - Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Abdullah Gül, Kuzey Irak'ta varligini sürdüren terör örgütü PKK'nin su an Türkiye'ye zarar verdigini fakat, ileride Kuzey Irak'taki Kürt liderlere zarar verecegini söyledi.

Gül, basin mensuplarinin sorularini da yanitladi.

“Türkiye’nin çok yönlü ve çok boyutlu bir dis politikaya sahip oldugunu kaydeden Gül, “Bu politika, Türkiye’nin önemini arttiriyor. Öte yandan ister istemez kendimizi uluslararasi gündemdeki gelismelerin ortasinda görüyoruz” diye konustu. Gül, bu çerçevede Irak, Iran ve Suriye’de son dönemde yasanan gelismeleri degerlendirdi.

Irak’ta 15 Aralik’ta yapilmasi öngörülen seçimleri ”dönüm noktasi” olarak degerlendiren Gül, Sünnilerin yogun tepkisine neden olan ve daha sonra degistirme sözü ile referandumda kabul edilmesi saglanan anayasanin, 15 Aralik seçimleri ile olusturulacak yeni Meclis tarafindan degistirilebilecegine kaydetti. Gül, bu konuda Meclis’e her türlü destegi vereceklerini de dile getirdi. ”Ümit ediyoruz ki bu anayasa, yeni siyasi süreçle birlikte Irak’in bütünlügü, birligi saglamlasir ve Iraklilarin hep beraber yasama arzulari çok daha fazla pekisir ve Irak bir an önce bu kaostan kurtulur” diyen Gül, kendi iç istikrarini saglamis, komsulari ile barisik bir Irak’in bölgeye de istikrar ve refah getirecegini sözlerine ekledi. Kizilay’in Telafer’e gida ve temizlik maddesi tasiyan 15 Kizilay TIR’inin yola çikmak üzere oldugunu hatirlatan Gül ayrica, Irak Kizilayi ile isbirligi yapilmasi noktasinda dün aksam Irak basbakani Ibrahim Caferi ile telefonda görüstügünü söyledi.

Suriye’nin hassas bir dönemden geçtigini vurgulayan Gül, Hariri suikastini arastirmak üzere olusturulan BM Uluslararasi Sorusturma Komisyonu raporunun açiklanmasinin ardindan gelisen süreci yakindan takip ettiklerini dile getirdi. BM Güvenlik Konseyi’nin konuyla ilgili bir karar almis oldugunu kaydeden Gül, Suriye yönetimine sorusturmayi yürüten Alman Savci Detlev Mehlis ile yakin isbirligi içinde olmaya davet etti. Suriye’nin gösterecegi yakin isbirliginin konunun net biçimde çözülmesine yardimci olacagini da sözlerine ekledi.

Iran Cumhurbaskani Mahmud Ahmedinecad’in ‘Israil haritadan silinmelidir” sözlerine Türkiye’nin yeterli tepki vermedigi ile ilgili bir soru üzerine Gül, “kimse bizi yönlendirmeye kakmasin” diyerek cevap verdi. Bölgenin sükunete ihtiyaci oldugunu vurgulayan Gül, istikrari bozacak seylere karsi olduklarini da sözlerine ekledi. Iran’in nükleer programi ile ilgili uluslararasi kamuoyunda yasanan gerilim konusunda ise Gül, Türkiye’nin en basindan bu yana Iran’in uluslararasi kurumlarla yakin isbirligi içinde olmasi gerektigini söyledigini dile getirdi. Bu konudaki seffafliga önem verdiklerini vurgulayan Gül, ”Ümit ediyoruz ki seffaf ve çok yakin isbirligi, bölgedeki birçok olumsuz gelismeyi de önleyecektir” diye konustu.

Sabanci suikastinin sorumlusu Fehriye Erdal’i Türkiye’ye iade etmeyen Belçika’da, mahkemenin Erdal’in yargilanmamasina yönelik verdigi kararini degerlendiren Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Abdullah Gül, kararin AB içindeki terörle mücadele ortak görüsüne zarar verdigini söyledi. Karari, Belçika hükümetin siyasi bir tavri olarak görmediklerini kaydeden Gül, buna karsin mahkeminin tavrinin Belçika’nin imajini zedeledigini ifade etti. Gül, terörle iliskisi kesinlesen bir kisinin yargilanmamasi kararin, Belçika’nin bir teröristi korudugu ve semsiyelik oldugu görüntüsü verdigini sözlerine ekledi. Gül, sorunun Belçika’nin sorunu oldugunu da sözlerine ekledi.

Kuzey Irak’taki PKK varligi ve bölgedeki Kürd liderlerin terörle mücadele konusundaki isbirligi anlayislari ile ilgili bir soru üzerine Gül, “Terör örgütü PKK bugün bize zarar veriyor. Ama yarin, bölgedeki Kürt liderlere zarar verecektir Bunu bilmeliler. Terör bizim degil onlarinda tehlikesi. Bundan sonra onlar için daha büyük bir tehlike olacaktir” dedi.