’PKK militanı 4 kişi 12 kilo patlayıcı ile birlikte yakalandı’

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, terör örgütü PKK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyonda, örgüt tarafından yurt dışında eğitildikten sonra Türkiye’ye gönderilen 4 kişinin 12 kilo 25 gram plastik patlayıcı ile birlikte yakalandığını

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde Emniyet Müdür Yardımcısı Hakan Aydın Türkeli, Terörle Mücadele Şube Müdürü Selim Kutkan ile birlikte basın açıklaması yapan Celalettin Cerrah, İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) terör örgütüne karşı müşterek operasyon düzenlediğini kaydetti. Operasyonun 24 Nisan 2006 tarihinde yapıldığını dile getiren Cerrah, operasyon sonunda yurt dışında eğitilerek eylem yapmak üzere Türkiye’ye gönderilen kişilerin de aralarında bulunduğu 4 kişinin yakalandığını ifade etti. Cerrah, ”12 kilo 25 gram plastik patlayıcı madde ele geçirildi. Bunların bulundukları yerlerde yapılan aramalarda ayrıca, 6 adet elektrikli fünye, bin 205 dolar ile örgütsel malzemeler ele geçirildi’’ dedi.

Bazı basın organlarında gözaltına alınan kişilerin 1 Mayıs’ta bombalı eylem yapacağı şeklinde yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını da belirten Cerrah, yakalanan kişilerin sorguları sonucu böyle bir hedefleri olmadığını tespit ettiklerini, ancak İstanbul’da eylem yapmak amacıyla patlayıcı maddenin getirildiğinin belirlendiğini söyledi.

Açıklamada İstanbulluları da uyaran Cerrah, terör konularına vatandaşların daha duyarlı olmaları gerektiğini ifade etti. Ev ve işyerlerinde kamera kullanımının yaygılaşması gerektiğini dile getiren Cerrah, ’’Alışveriş merkezlerini çalıştıranların işyerlerine kamera sistemi yerleştirmelerini, özel güvenlik teşkilatlarını süratle kurmalarını, küçük iş merkezlerinin dükkanları önlerine yerleştirecekleri kameralar ile bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Halkımız, apartmanına, sokağına, mahallesine sahip çıksın, şüphelendikleri kişileri polise bildirsin’’ dedi.

Bir basın mensubunun ”Örgüt militanlarının hedeflerinde alış veriş merkezleri mi vardı¿” şeklinde sorduğu doruya Cerrah, ’’Eylemlerinin hedef yerlerini arkadaşlarımız biliyor. Ona göre de tedbirlerimizi alıyoruz. Alışveriş merkezi var demedim. Ama geçmişte yaşadığımız eylemler var. Onların çözülmesinde sıkıntı çektik. Bu yerlerde yeterli kamera sistemi olsa idi çok kısa sürede çözümlenirdi’’ diye cevap verdi.

Yaklaşan 1 Mayısla ilgili açıklamalarda da bulunan Celalettin Cerrah, kutlamaların Kadıköy ile Kartal rıhtımda yapılacağını, Beyoğlu’ndaki eski TÜYAP mevkiinde de basın açıklaması yapılacağını belirtti. Cerrah, ’’5 binin üzerinde polis görev yapacak. İzinleri kaldırdık. 12-12 çalışıyoruz. Ayrıca 1 Mayıs günü görevden çıkacak arkadaşlarımız da beklemeye devam edecekler. Tamamını sayacak olursak 6 binden fazla polisimiz görev alacak’’ dedi. İstanbul polisi olarak kutlamaların kanuna uygun olarak yapılmasını arzu ettiklerini belirten Cerrah, kanunsuz kutlamaya da müsaade edilmeyeceğini söyledi.