PKK provokatif cinayetler planlıyor

Terör örgütü PKK’nın provokasyon amaçlı suikastlarla Türk-Kürt çatışması planladığı belirtildi.

Emniyet, provokasyona karşı bu illere panzer ve personel desteğinde bulundu. Terörle Mücadele Yüksek Kurulu da yarın Nevruz törenlerini masaya yatıracak. Alınan bilgilere göre, askerî istihbarat birimlerinin konuyla ilgili raporu 23 Şubat’taki Milli Güvenlik Kurulu toplantısında ele alındı. Rapora göre PKK’nın sözde Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, militanlara bombalı saldırılarla provokatif suikastlar yapılması talimatı verdi. Terör örgütünün, özellikle Türk ve Kürt kimliği ile ön plana çıkmış kişiler ile üst düzey emniyet, asker ve mülki idare amirlerini hedef alacağı kaydediliyor. PKK’nın bu amaçla Hatay’ın Amanoslar kırsalında yuvalandığı, bölgeye malzeme takviyesi yaptığı ifade ediliyor. Rapora göre, terör örgütü İskenderun, Mersin ve Antalya’ya açılarak turizme yönelik eylemler gerçekleştirmeyi de hedefliyor.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün başkanlığında yarın toplanacak Başbakanlık Terörle Mücadele Üst Kurulu’nun gündeminde 21 Mart Nevruz kutlamaları var. Emniyet, MİT ve Jandarma’dan üst düzey yetkililerin de katılacağı toplantı için Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamlı bir rapor hazırladı. Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner’in sunacağı raporda, geçen yılki Nevruz kutlamaları ayrıntılarıyla masaya yatırılıyor. Kutlamalara hangi ilde kaç kişinin katıldığı, hangi illerde provokatif eylemler düzenlendiği ve gözaltı sayıları Aydıner’in sunacağı raporda tüm detaylarıyla yer alıyor. PKK’nın son durumu hakkında verilecek sunumun yanı sıra örgütün eylem planları da masaya yatırılıyor. Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantısının ardından Nevruz kutlamalarının nasıl yürütüleceği şekillenecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü, terör örgütünün provokasyon planladığı illere personel ve araç gereç takviyesinde de bulunacak. Provokasyon beklenen Van, Hakkari, Mersin ve Diyarbakır illerine Çevik Kuvvet personeli ile panzer ve su püskürtücü takviyesi yapılması için Emniyet Genel Müdürlüğü gerekli onayları da çıkardı. Onay alınan bu iller önümüzdeki günlerde takviye edilecek.

Polis, Nevruz kutlamaları için bildiri dağıtan ve örgüt adına imza toplamak isteyenlere de izin vermiyor. Bu kapsamda Bingöl’de Nevruz kutlamaları için bildiri dağıtan ve PKK’yı övmek için imza toplayan İsmail Aşkan, Ufuk Yurtsever, Mahmut Buğrahan, Ahmet Aksan ve Murat Değirmenci tutuklandı. Ayrıca Elazığ’da “Abdullah Öcalan’ı siyasi iradem olarak kabul ediyorum” şeklinde imza kampanyası başlatan 5 kişi, polis tarafından gözaltına alındı. Ancak çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakıldı.

Tükenme noktasına gelen terör örgütünün son çare olarak intihar bombacılarını kullandığına işaret eden üst düzey yetkililerin değerlendirmeleri şöyle: “Bunlar örgütün son çırpınışları. Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat’ta ciddi eylem planladılar. Ancak bunu başaramadılar. Örgüt şimdi son çare olarak intihar bombacılarını kullanıyor. Ancak intihar eylemcisi bulmakta da oldukça zorlandığını biliyoruz. Şimdi de 21 Mart Nevruz kutlamalarında eylem hazırlığındalar.”

‘Canlı bomba’ tehdidi

2006 yılını ‘yükseliş yılı’ olarak ilan eden terör örgütü PKK, düzenlediği bombalı saldırılarla varlığını ispata çalışıyor. Van Belediyesi’ne ait trafik aracına 9 Mart’ta canlı bomba tarafından düzenlenen saldırıda 3 kişi ölmüş, 19 kişi de yaralanmıştı. PKK tarafından üstlenilen saldırıda ‘canlı bomba’ olarak HADEP eski Ankara İl Başkanı Brusk Solduk’un kardeşinin kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Saldırının yaklaşan Nevruz öncesi terör örgütü tarafından propaganda amaçlı olarak yapıldığı dile getirilmişti.