PKK ‘ölen terörist’ sayısını açıkladı

Terör örgütü PKK, Haziran ayında meydana gelen çatışmalarda ölen teröristlerin sayısını açıkladı.

Terör örgütü kendi sitesinden yapmış olduğu açıklamada, Haziran ayında Türk ve İran güvenlik güçleri tarafından örgüte yönelik 77 operasyonun düzenlendiğini belirtti.

Güvenlik güçleri PKK’ya yönelik Haziran ayında Diyarbakır, Tunceli, Erzurum başta olmak üzere birçok yerde 66 operasyon düzenledi. Operasyonlarda 24 teröristin öldürüldüğünü dile getiren örgüt, İran ve Türk güvenlik güçlerinden 102 askerin öldürüldüğünü iddia etti.

İran ordusunun da örgüte yönelik 10 operasyon düzenlediğini açıklayan örgüt, bu operasyonlarda toplam 70 çatışmanın yaşandığı ifade edildi. Ayrıca terör örgütü, 1 adet RPG 7, 1 adet G3 piyade tüfeği, 1 adet gece dürbünü başta olmak üzere, çok miktarda askeri malzeme ve mühimmat ele geçirdiğini duyurdu. Yine operasyon alanlarına sevkiyatta kullanılan 9 araç ve 12 tren vagonuna da teröristlerin eylem düzenlendiği bildirildi.

Açıklamada, Öcalan, Kürt halkı ve gerilla güçlerine yönelik her türlü saldırıya karşı, uluslararası yasalarla belirlenmiş olan meşru savunma hakkı temelinde, HPG olarak misillemede bulunmaya devam edileceği vurgulandı.

Doğu ve Güneydoğu’nun dağlık bölgelerinde yuvalanan PKK’lı teröristlere yönelik başlatılan ‘Bahar Operasyonu’nun 3 aylık bahar döneminde 38 şehit verildi. Operasyonlar kapsamında 40 asker yaralandı.

Terörist saldırılar sonucu Elazığ Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Yarbay Alim Yılmaz şehit olmuştu. Çatışmalarda ayrıca 7 geçici köy korucusu şehit oldu, 8’i yaralandı. PKK’lı teröristlerin hain saldırıları sonucu ayrıca 5 polis şehit oldu, 4’ü ise yaralandı.

Bu yılki bahar operasyonunda geçen 5 yıla oranla daha fazla şehit verilmesi dikkat çekti. Teröristlerin pusu ve yol kenarlarına yerleştirilen patlayıcıların uzaktan kumandayla patlatılmasının şehit ve yaralı asker sayısının artmasında etkili olduğu belirtiliyor. Aynı dönemde, valiliklerin yaptığı açıklamaya göre, 43 terörist ölü, 5 terörist ise yaralı ele geçirildi.