PKK sempatizanları rahat durmadı! (4)

Suriyeli teröristlerin cenazelerinin götürülmesinde olaylar çıktı: 5 polis yaralandı.

Mardin’in Dargeçit ilçesi Belen köyü yakınlarında 25 Şubat 2006 tarihinde güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan silahlı çatışmada öldürülen 2 Suriyeli teröristin cenazeleri Suriye’ye gönderilirken olaylar çıktı. Çıkan olayda 5 polis yaralandı. Çok sayıda iş yeri ve araçların camları kırıldı. Yollar tahrip edildi.
Diyarbakır’dan alınan Suriyeli teröristlerden Abbas Baran olan Halit Şehali ve kod adı Eşref Kahraman adlı Feyzi Hispo adlı 2 teröristin cenazeleri Nusaybin Sınır Kapısı’ndan Suriye yetkililerine teslim edilmek üzere jandarma ve polis nezaretinde sınıra götürüldü. Bu sırada Nusaybin ilçesinde toplanan yaklaşık 1500 örgüt yanlısı gurup slogan atarak polise taşlı ve molotoflu saldırıda bulundu.

Nusaybin ilçesi Şirin Sokak’ta toplanan grup Sakarya Caddesi’ne kadar yürüyüşe geçerek PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan lehine sloganlar atarak, ellerindeki molotofları ve taşları polise fırlattı.

Bazı maskeli gençler ise bahçe duvarını yıkarak, yollarda barikatlar kurdu. Çıkan olayda atılan taşlardan dolayı 5 polisin çeşitli yerlerinden yaralandı. Çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Göstericilerin attıkları taş ve molotoflardan dolayı çok sayıda iş yeri ve araçların camları kırıldı.

Elektrik direkleri hasar gördü. Polisin müdahalesi ile ara sokaklara kaçan göstericiler geçtikleri yerlerde iş yerlerine ve araçları da tahrip etti.

SURİYE ORDUSU SINIRDA GENİŞ GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALDI

Öte yandan Suriye yetkililerine teslim edilmek üzere Nusaybin Sınır Kapısı’ndan Kamışlı Sınır Kapısı’na gelen ve bekleyen teröristlerin yakınlarına teslim edilen cenazeler Suriye ordusunun almış olduğu geniş çaplı güvenlik önlemleri altında yakınlarına teslim edildi. Kamışlı’da herhangi bir olayın yaşanmaması nedeniyle Suriye ordusu çok sayıda tank ve Suriye komandolarını sınıra sevk etti.

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, Nusaybin’de çıkan olayların kontrol altına alındığını belirterek, her hangi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Çıkan olayda yaralı veya gözaltına alınan olmadığını ifade eden Kılıçlar, “Cenazeler Suriye Sınır Kapısı’nda bekleyen yetkililere teslim edildi. Birkaç kendini bilmez provokatör halkı galeyana getirdi hepsi bu.” dedi.