PKK tehdidi ile tefeciliğe 14 gözaltı

Tefecilere yönelik Şanlıurfa merkezli 3 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 14 kişiden 13'ü adliyeye sevk edildi.

Tefecilere yönelik Şanlıurfa merkezli 3 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 14 kişiden 13’ü adliyeye sevk edildi. Çetenin, örgüt ve şehir yapılanmasının ismini kullanarak müştekilere baskı uyguladığı iddia ediliyor. Yaklaşık 8 milyon lira haksız kazanç elde ettikleri tespit edilen tefeci çetesi, örgüt kurmak, yardım ve yataklık suçundan hakim karşısına çıkarıldı. Operasyonda yakalanamayan 4 şüphelinin ise araması devam ediyor.

Şanlıurfa Polisi Merkez, Suruç, Gaziantep ve Eskişehir’de 300 polisin katılımı ile 8 ay takip ettikleri tefeci çetesine yönelik operasyon düzenledi. Jandarmanın desteği ile 18 adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonda 14 kişi gözaltına alındı. Operasyonda gözaltına alınan 14 kişiden 13’ü emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

PKK TEHDİDİ İLE TEFECİLİK YAPTILAR

Eğitim Sen Şanlıurfa Şubesi eski başkanının da aralarında olduğu tefecilerin, PKK terör örgütünün ismini kullanarak mağdurlara baskı uyguladıkları belirtiliyor. Operasyonda tefecilerin müştekilere almış oldukları borç tutarına yüksek oranda faiz uygulayarak yüksek faiz ile borçlandırdıkları, borçların tahsilinde de müştekileri, bölücü terör örgütünün ve terör örgütünün şehir yapılanması ismini kullanarak tehdit ettikleri ve böylece mağdurlara ait olan ev, arsa, araç ve benzeri mallarına el koydukları tespit edildi.

Tefecilerin, yaklaşık 8 milyon lira haksız kazanç elde ettikleri belirtiliyor. Operasyonda 220 senet, 3 pos cihazı, tapu senet, kira sözleşmeleri ve benzeri değerli evrakın yanı sıra 2 tabanca, 219 tabanca fişeği ele geçirildi. Tefecilik iddiasıyla gözaltına alınan 14 şüpheliden 13’ü sağlık kontrolleri ardından ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek’, ‘örgüte üye olmak’, ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’, ‘suç örgütünün korkutucu güçten faydalanması ve suç örgütüne yarar sağlamak’ suçlarından hakim karşısına çıkarıldı.