PKK Van’da meydana gelen patlamayı üstlendi

Terör örgütü PKK'nın yayın organı Halk Savunma Güçleri (HPG), Van'da 9 Mart 2006 Perşembe günü meydana gelen patlamayı gerçekleştirenin terör örgütü PKK militanı Devrim Solduk olduğunu, ancak eylemin örgütten habersiz yapıldığını iddia etti.

Van’da 9 Mart Perşembe günü meydana gelen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği, 19 kişinin de yaralandığı olayla ilgili bir açıklama yayınlayan terör örgütü PKK’nın yayın organı HPG, intihar eylemini gerçekleştiren teröristin terör örgütü PKK militanı olduğunu, fakat olayın örgütün bilgisi dışında yapıldığını öne sürdü.

Açıklamada, ölen canlı bombanın, 17 Ekim 1977 Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi doğumlu ‘Denktav’ kod adlı Devrim Solduk olduğu, Solduk’un 2000 yılında üniversiteyi terk ederek terör örgütü PKK’ya katıldığı kaydedildi.

Terör örgütü PKK’nın yayın organı HPG’nin konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “9 Mart 2006 tarihinde Van’da 3 kişinin ölümü ve 19 kişinin yaralanmasına neden olan olay, Denktav kod adlı Devrim Solduk’un, kendi inisiyatifi ve kararıyla hedefine ulaşmadan bir kaza sonucu gerçekleşen bir fedai eylemi olduğu tespitine varılmıştır. Solduk’un planladığı hedefe ulaşamaması sonucu kamuoyu tarafından bilinen üzücü olay meydana gelmiştir. Van halkından özür diliyoruz.”