PKK ve ulusalcıların amacı AB üyeliğini engellemek

Son zamanlarda artan PKK eylemleri ve ulusalcı örgütlenmelerle ilgili Milliyet Gazetesi yazarı Hasan Cemal ilginç bir tespitte bulundu.

Cemal’e göre amaç, ‘özgürlük ve demokrasi alanını daraltarak’ Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) yolunun kesilmesi. Cemal’in ‘PKK ile ulusalcı cephe’nin aynı çizgide buluştuğu tezine milliyetçi kesimden de destek geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, kendilerini ulusalcı diye niteleyen gruplarla hiçbir ilgilerinin olmadığını açıklarken, söz konusu grupların toplumsal çatışma istediğini öne sürdü. Şandır, “MHP olarak çatışmaların tarafı olmayacağız. Öfkemizi sokağa taşırmayacağız.” dedi. MHP’li Cemal Enginyurt, ulusalcı örgütleri ‘taşeron’ olarak niteleyerek, “PKK’nın karşısına bir güç çıkarılmalıydı. Ülkücü hareket ve MHP denendi. Ancak Devlet Bahçeli tuzağa düşmedi. Bunun üzerine kimliği belirsiz taşeronlara rol verildi.” diye konuştu.

Kızılelma koalisyonunun kendi döneminde bozulduğuna dikkat çeken eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Alişan Satılmış ise ulusalcılığı ‘sulandırılmış milliyetçilik’ olarak nitelendirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkanı Bülent Orakoğlu da ulusalcı örgütlerin yabancı ülkeler tarafından kullanıldığını iddia etti. Ulusalcı çizgilerin hepsinin ulusalcı olmadığını savunan Orakoğlu ulusalcı gözüken grupların bazı ülkelerin kontrolünde olduğunun açık bir şekilde görüldüğünü söyledi.

Milliyet Gazetesi yazarı Hasan Cemal, dün Güneydoğu’da terör olaylarının artması ile ilgili seri yazının dördüncüsünde dikkatleri bir noktaya çekti. Cemal’in Ankara çevrelerinden edindiği izlenime göre terör örgütü PKK ile ulusalcı cephe aynı çizgide buluştu. Amaç, ‘özgürlük ve demokrasi alanının daraltılarak’ Avrupa Birliği yolunun kesilmesi. Bölücü örgütün en yoğun eylem yaptığı iller arasında yer alan Mersin, bugün bu tezleri destekleyen bir eyleme ev sahipliği yapıyor. Kendilerine Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi Derneği (VKGB) diyen bir grup, kentte “bayrak yürüyüşü” adı altında bir eylem düzenliyor. Söz konusu ulusalcı dernek, her yeri “Mersin işgal oldu” afişleriyle donatıyor. Bir yanda bölücü örgüt PKK’nın bir yanda da ulusalcı VKGB’nin Mersin’i üs seçmesi ‘anlamlı’ bulunuyor.

Hasan Cemal, ‘PKK ile ulusalcı cephe’ başlıklı yazısında şiddetin şiddeti doğuracağı bir milliyetçilik yarışının başladığına dikkat çekiyor. Cemal, bir AK Parti kurmayının “Bu tırmanış iki taraflı olarak körükleniyor. Bir yanda PKK, öbür yanda ulusalcı cephe denenler. Ya da kızılelma koalisyonu.” ifadesini aktarıyor. AK Parti kurmayı, bunun nedenini şöyle anlatıyor: “İki taraf da Türkiye’nin Avrupa Birliği yolunu kesmenin, AK Parti hükümetini zayıflatmanın peşinde. Cumhurbaşkanı seçimine dönük hesaplar da olabilir bunun içinde. Kriz yoluyla bizi Çankaya konusunda istemediğimiz bazı tercihlere zorlamak gibi. İki taraf da Güneydoğu’da yangının büyümesinden yana. Yeniden savaş ortamı, şiddet… Yeniden özgürlük ve demokrasi alanının daraltılması… Yeniden ‘devlet nerede’ feryatlarıyla Güneydoğu’da halkla güvenlik güçlerini karşı karşıya getirmek, çatıştırmak…”

‘Öfkemizi sokağa taşırmayacağız’

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, toplumsal çatışmaya zemin hazırlandığına dikkat çekiyor. Bu noktada ulusalcı denilen gruplara asla katkı vermeyeceklerini belirtiyor. MHP’li Enginyurt da “Bir tarafta PKK’yı, TİKKO’yu taşeron olarak kullananlar, öbür tarafta ülkücüleri taşeron olarak kullanamayınca ulusalcılık adı altında taşeron örgütler ortaya çıkarıyor.” diyor. Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Alişan Satılmış ise Türk milliyetçilerinin çatışmaya taraf olmayacağını vurguluyor. Satılmış, “Türk milliyetçilerinin tavrı belli: Sağduyu. Ulusalcılık, milliyetçiliğin sulandırılmış halidir. Biz zaten onların kızılelma koalisyonunu bozduk.” diyor.