PKK vurkaç yöntemiyle zarar vermeye çalışıyor

PKK, birebir çatışma yerine vurkaç yöntemiyle güvenlik güçlerine zarar vermeye çalışıyor.

PKK, son bir hafta içinde 91 kilo patlayıcı madde kullandı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde araziye mayın döşeyerek mücadele veren teröristlerin en büyük silahı patlayıcı maddeleri. Terör örgütü, son bir hafta içinde toplam 11 patlayıcı madde ve mayın kullanma olayı gerçekleştirdi. Güvenlik güçleri bu olayların 8’ini patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirerek teröristlerin hedefine ulaşmasını engelledi.

Patlayıcılarla sivil asker dinlemeden zarar vermeye çalışan teröristler ise, 3 adet patlayıcı olayı gerçekleştirdi. Askeri birlikler tarafından patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirilen 8 olayda ele geçirilen patlayıcı madde cins ve miktarları ise şöyle: C-4 Plastik Patlayıcı Madde 2 kilogram; Amonyum / Potasyum Nitrat 70 kilogram; tuzaklanmış mühimmat (muhtelif) 1 adet.

Terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen 3 patlayıcı olayında kullanılan patlayıcı madde miktarı tahminen 19 kilogram oldu. Genelkurmay Başkanlığı’nın verilerine göre, terör örgütü, 30 Haziran-6 Temmuz tarihleri arasında toplam 91 kilogram patlayıcı madde kullandı.

Terör örgütü, 2007 yılının ilk 6 aylık döneminde ise 211 patlayıcı madde ve mayın kullanma olayı gerçekleştirdi. Güvenlik güçleri bu olayların 133’ünü patlama gerçekleşmeden etkisiz hale getirerek teröristlerin hedefine ulaşmasını engelledi. Patlayıcılarla sivil asker dinlemeden zarar vermeye çalışan teröristler ise, 78 adet patlayıcı olayı gerçekleştirdi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın verilerine göre terör örgütü 2007 yılının ilk 6 aylık döneminde eylemler için toplam 1 ton 52 kilo 3 gram patlayıcı kullandı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise, 2006 yılında güvenlik güçleri tarafından PKK’ya karşı yürütülen operasyonlarda ele geçirilen Irak menşeli patlayıcı miktarının güvenlik güçlerinin çalışmaları neticesinde toplam 2 tona ulaştığını açıklamıştı.

PKK’ya yönelik operasyonlarını aralıksız sürdüren güvenlik güçleri en çok kaybı, çatışmalarda değil, örgütün arazi ve yol kenarlarına döşediği mayınlar yüzünden veriyor. 2007 yılının ilk 6 aylık dönemindeki terör olaylarında şehit olan 67 askerin 34’ü teröristlerin döşediği mayınların patlaması sonucu şehit oldu.