PKK yandaşları 15 Şubat öncesi İstanbul’da korsan eylem yaptı

Terör örgütü PKK/Kongra-Gel yandaşları, örgütün elebaşısı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilişinin 7. yıldönümü nedeniyle İstanbul'un değişik yerlerinde gösteriler düzenledi.

15 Şubat için 81 ili uyaran Emniyet Genel Müdürlüğü, örgüt militanlarının İstanbul ve Mersin olmak üzere tüm Doğu ve Güneydoğu illerinde yasadışı gösterilerde bulunup bombalı saldırılar düzenleyeceğini duyurmuştu. Bu uyarıdan kısa bir süre sonra İstanbul Bayrampaşa’da bulunan bir internet kafede patlayan bomba bir kişinin ölümüne neden olmuştu.

15 Şubat yaklaşırken PKK yandaşları bugün yeniden sahneye çıktı. Gazi Mahallesi, Bağcılar ve Kirazlı’da gösteriler düzenleyen eylemciler, polise taş ve molotof kokteylleri ile saldırdı. Çoğunlukla çocukların kullanıldığı eylemlerde 3’ü kadın 10 kişi gözaltına alındı. Göstericiler, Bağcılar ilçesine bağlı Kirazlı Mahallesi’nde bir İETT otobüsüne saldırarak molotof kokteyli ile yaktı. Otobüs tamamen yanarak kullanılamaz hale geldi.

Bugün ilk olay Bağcılar Demirkapı Mahallesi’nde meydana geldi. Saat 13:00 sıralarında toplanan çoğu çocuk yaklaşık 200 kişilik grup, taş ve molotof kokteyli atarak polise saldırdı. Çevik kuvvet ekipleri de koordineli bir şekilde göstericilerin üzerine gaz bombaları attı. Daha sonra iki panzer ve bir akrep araçla göstericilerin üzerine yürüdü. Polisin gaz bombası atarak müdahale ettiği grup, ara sokaklara kaçarak dağıldı. Eylemde 3’ü kadın 5 kişi gözaltına alındı.

Abdullah Öcalan lehine slogan atan yaşadışı terör örgütü PKK bayrağı taşıyan grup, önce taşlarla polise saldırdı. Ardından polise doğru koşarak ellerindeki molotof kokteyllerini attı. Bunun üzerine polis, panzerler eşliğinde gruba gaz bombası atarak müdahale etti. Eylemciler ara sokaklara kaçarak dağıldı. PKK yandaşları ile polis arasında ara sokaklarda kovalamaca yaşandı.

Gaziosmanpaşa’da da korsan eylem yapan bir grup PKK yandaşına polis müdahale etti. Yaklaşık 300 kişilik grup, polise taş ve molotof kokteyli atarak saldırdı. Polis panzerleri de, göstericilere su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. Gazi Mahallesi İsmetpaşa Caddesi üzerinde toplanan yaklaşık 300 kişilik PKK yandaşı grup, bölücübaşı Abdullah Öcalan posteri ve PKK bayrağı açtı. PKK lehine slogan atan grup, geniş güvenlik önlemi alan polise taş ve molotof kokteyli attı. Bunun üzerine polis, panzerler eşliğinde eylemcilere müdahale etti. Polis panzerleri gruba tazyikli su ve biber gazı sıktı. Ara sokaklara kaçan göstericilerle polis arasında kovalamaca yaşanırken, eylemciler tekrar ana caddeye çıktı. PKK yandaşları, yoldan geçen panzerlere tekrar taş atarak saldırdı. Lastik ve çöp yakan PKK yandaşları, yolu trafiğe kapattı.

Öte yandan, Bağcılar Kirazlı Mahallesi’nde yaklaşık 40 kişilik grup, İETT otobüsüne saldırdı. Sloganlar atarak İETT Kirazlı son durağına gelen 40’a yakın PKK yandaşı durağın camlarını taşlarla tuzla buz etti. ardından İETT otobüsüne taşlarla saldırdı. Kirazlı-Beyazıd hattında çalışan 34 UK 509 plakalı İETT otobüsünün taşlanması üzerine şoför araçtan inerek canını kurtardı. Grup daha sonra ellerindeki molotof kokteyllerini otobüse atarak yaktı. Tamamen yanan otobüs, kullanılamaz hale geldi.

Bağcılar Fevzi Çakmak Mahallesinde de, eylem hazırlığında olan 5 kişi polis tarafından gözaltına alındı.