PKK yandaşları Diyarbakır’ı savaş alanına çevirdi

Muş-Bingöl kırsalının kesiştiği Şenyayla Bölgesi'nde güvenlik güçleri ile girdikleri çatışmada öldürülen 14 PKK'lı teröristten 4'ü Diyarbakır'da toprağa verilirken, çıkan olaylarda kent merkezi savaş alanına döndü.

PKK sözcüsü konumundaki Roj TV’den yapılan çağrılara kentte esnaf işyerini açarken, kentin en merkezi yeri Ofis semtinde işyerlerine yapılan taşlı saldırı yaklaşık 50 işyerini PKK yandaşları molotof kokteyleri ve taşla tahrip etti. Göstericilerin saldırdığı bankaların ATM’leri de kullanılamaz hale geldi.

Çatışmada ölen teröristlerden Bülent Tanışık, Muzaffer Pehlivan, Mahmut Güler ve Kenan Demir’in cenazeleri Malatya Adli Tıp Kurumu’ndan aileleri tarafından alınarak, bu sabah saatlerinde Medine Bulvarı’ndaki Şefik Efendi Camii’ne getirildi.

Burada kılınan cenaze namazından sonra yaklaşık 5 bin kişi tarafından cenazeler omuzlarda taşınarak Yeniköy Mezarlığı’na götürüldü.

Terör örgütünü simgeleyen bezler ve bölücübaşı Abdullah Öcalan posterlerini taşıyan grup mezarlığa kadar PKK ve Öcalan lehine slogan attı.

Cenazeler, mezarlığa getirilmeden önce 2’nci Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı’nın güvenlik noktasının bulundugu yerden geçerken, gruptan bazı çocuklar nöbet tutan askerlere taş attı. Buradaki gerginlik fazla büyümeden önlendi.

Mezarlığa getirilen cenazelerin toprağa verilişi sırasında konuşma yapan Demokratik Toplum Partisi (DTP) yönetiminden bir süre önce istifa eden kapatılan DEP’in Diyarbakır eski Milletvekili Hatip Dicle, daha önce barış mesajları verdiklerini belirterek, “Şu an yine cenazeleri toprağa veriyoruz” dedi.

Cenazelerin toprağa verilmesi ardından kalabalık dağılırken, yaklaşık bin kadar bir grup tekrar toplanarak PKK ve Öcalan lehine slogan atarak kent merkezine doğru yürüyüşe geçti.

PANZER TUTUŞTU

Kalabalık grup 11 Nisan Polis Karakolu’na doğru yürüyerek slogan atarken, Çevik Kuvvet polisleri grubun yolunu kesti. Gruptan bazı kişiler polisleri taş yağmuruna tuttu.

Polis panzerine molotof kokteyl atılırken, yanan bir panzeri diğer panzer su sıkarak söndürdü. Polisler, kendilerine taş atmayı sürdüren grubun üzerine gaz bombaları atarak dağılmalarını sağladı.

Ancak, ara sokaklara dağılan gruplar tekrar bir araya gelerek Sento Caddesi’ne çıktı. Burada tekrar polislere taş atan grubun dağıtılması için polis yeniden gaz bombaları kullandı. Bağlar Semti’nde gösterilerini sürdüren grup 2 No’lu Sağlık Ocağı ve bazı tekel büfeleri ile içkili restoranları tahrip etti.

SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Polis, Bağlar Semti’ndeki grupları dağıtmaya çalışırken, 300 kişilik başka bir grup ise, kentin en işlek semti olan polisin bulunmadığı Ofis Semti’nde gösteri yaptı.

Uydu aracılığıyla PKK çizgisinde yayın yapan Roj TV’den, ‘Kepenklerinizi kapatın’ çağrısı üzerine, göstericiler ellerindeki sopa ve taşlarla açık olan işyelerinin camlarını kırarak, 50 kadar dükkanları tahrip etti.

Bazı bankaların ATM’leri de kullanılmaz hale geldi. Aynı caddede bulunan Emniyet Müdürlüğü binası da hasar gördü. Olaylar sırasında bazı esnaflar işyerleri hasar görmemesi için işyerlerini kapatırken, Ofis semtinde polisin göstericilere attığı gaz bombalarından kaçmaya çalışan kent sakinleri de etkilendi.

PKK yandaşı göstericiler daha sonra Koşuyolu, Hatboyu ve Emek Caddelerine yönelerek açık olan işyerlerine taş yağdırdı. Bazı göstericiler de evleri taşladı. Diyarbakır’da yüzden fazla işyeri ve çok sayıda evin camı kırıldı.

ÇOK SAYIDA YARALI VAR

Olaylar sırasında çok sayıda polis ve gösterici yaralandı. Olaylar sırasında CİHAN muhabiri Mehmet Gökçe başına taş atılması ile Kanal 7 Muhabiri Sami Kardaş ise, atılan molotof kokteylerinden birinin bacağına isabet etmesiyle hafif yaralandı.

CİHAN muhabiri Gökçe, ambulansla kaldırıldığı hastanede başına 4 dikiş atılarak tedavi edildi.

Olaylarda çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirilirken, Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, olayların bastırılması için ekipleri sürekli yönlendirdi. Olayların büyümesi üzerine özel hareket timleri de kente girdi.

VALİLİĞİ JANDARMA KORUYOR

Öte yandan olası olaylara karşı İl Valiliği binası çevresinde jandarma diğer kamu kurumlarını çevresinde ise Özel Harekat Timleri geniş güvenlik önlemleri aldı.