PKK yandaşları gece polis ailelerinin evlerine saldırdı

Muş'ta düzenlenen operasyonda öldürülen PKK'lı teröristlerden 4'ünün toprağa verildiği salı günü Diyarbakır'da başlayan ve 3 gün devam eden olaylarda terör yandaşları eylemlerinde sınır tanımıyor.

Dün gece boyu devam eden olaylarda göstericilerin hedefi bu defa polislerin evleriydi. Polislerin evlerine saldıran gösterciler, biranda ortamın iyice gerilmesine yol açtı.

Önce bir bankanın önünde bulunan Türk Bayrağı’nı indirmeye teşebbüs ederek polisleri kışkırtmaya çalışan ve bundan başarısız olan terör yandaşları, bu defada polisleri zor durumda bırakmak için evlere taş ve molotofla saldırdı. Gündüz polislerin ikamet ettikleri evleri belirleyen terör yandaşları, gece boyunca bu evlere baskın yapmaya çalıştı.

Polislerin aileleri, ‘155 Polis İmdat’ı arayarak evlerinin gösterciler tarafından taşlandığını ve basılmak istendiğini ihbar ettiler. Bunun üzerine harekete geçen emniyet, başta polis lojmanları olmak üzere polislerin oturduğu evleri tek tek kontrol altına aldı.

Emniyet gece boyu olaylara havadan helikopterle gaz bombası atarak, yerde ise çevikkuvvet ve panzerlerle müdahale etti.

Evlerinin basılma tehlikesiyle karşı karşıya olan polisler ise, duygusal anlar yaşadı. Göstericilerin bu eylemi, vatandaşlar tarafından da tepkiyle karşılandı. Emniyetin zamanında aldığı önlemler sayesinde, terör yandaşlarının yaptığı bu girişim de başarısızlıkla sonuçlandı.

Bu arada Diyarbakır’daki gösterilerde gözaltına alınanlar guruplar halinde adliyeye çıkarılıyor. Göstericilerden gözaltına alınanlardan çoğunun çocuk olması dikkat çekiyor. 148’i çocuk olmak üzere toplam 268 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Sabah saatlerinde adliyeye çıkartılan 56 kişi ise tutuklanmıştı. Gözaltına alınan ve adliyeye çıkartılan göstericilerin ifadeleri ise alınmaya devam ediyor.