PKK’lı bir terörist yakalandı

Terör örgütüne yönelik operasyonda 1 kişi ele geçirildi

İstanbul Terörle Mücadele ekiplerinin Mayıs 2005 tarihinde terör örgütü PKK- Kongra Gel’e yönelik operasyon düzenlemiş ve 13 kişiyi gözlem altına almıştı. Soruşturma kapsamında 3 kişi ile ilgili de arama çalışmaları sürdürülüyordu. Mayıs ayında yapılan operasyon sırasında ‘Örgüt adına adam öldürmek, örgüt üyesi olmak, yardım ve yataklık, sahte evrak düzenlemek ve örgüte adam kazandırmak için faaliyetlerde bulunmak’ suçlarından dolayı aranan Kasım Babayiğit (33) Gebze İlçe Jandarma ekiplerinin uzun süren takibinin ardından Pelitli köyünde yapılan operasyon sonucu yakalandı.

Çeşitli dönemlerde örgüte yardım ve yataklık yaptığı gerekçesiyle hüküm giymiş ve cezaevinde yatan Babayiğit’in firari konumda iken örgüte adam kazandırmak için Gebze’de çeşitli eylemlere katıldığı ve bu eylemlerde propaganda yaptığı, terör örgütünü övdüğü öne sürüldü. Gebze İlçe Jandarma Ekipleri tarafından yapılan sorgulamanın ardından sağlık kontrolünden geçirilen Babayiğit, hakkındaki davalar ile ilgili Gebze Adliyesine sevk edildi.

Terörle Mücadele ekiplerinin 5 Mayıs 2005’de yaptığı operasyonda Ozan Ö, Yunus A, Ramazan D, Abdulhamit P, Hamit Ö, Güntay U, Cemal A, Güler K, Cahit Y, Sefer A, Sadi D, Mertin Y adlı zanlılar alınmıştı. Zanlılar İst 14 Ağır Ceza Mahkemesinde örgüt adına adam öldürmek, örgüt üyesi olmak, yardım ve yataklık, sahte evrak düzenlemek ve örgüte adam kazandırmak için faaliyetlerde bulunmak Patlayıcı madde atmak ve bulundurmak suçlarından yargılanıyorlar.