PKK’lılara ‘hoş geldiniz’ diyen şarkıcıya 20 yıl hapis istemi!

''Sayın Abdullah Öcalan'ın talebi üzerine geldiniz kalıcı bir barış için geldiniz. Gönüllerin başkentine hoş geldiniz.''

İmralı’da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine 19 Ekim 2009 tarihinde Kandil ve Mahmur’dan gelerek Habur sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapan PKK’lıların Diyarbakır’daki karşılanması ile ilgili Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya devam edildi.

Irak’tan gelen ve tutuksuz yargılanan PKK’lılar Ayla Yıldırım, Mehmet Şerif Gençdal ve Nurettin Turgut hakkında yaptıkları konuşmalar nedeniyle, “Örgüt üyesi” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla, onları sahnede Kürtçe, “Sayın Abdullah Öcalan’ın talebi üzerine geldiniz kalıcı bir barış için geldiniz. Gönüllerin başkentine hoş geldiniz” sözleri ile karşılayan Yılmaz Dünen hakkında da “Örgüt üyesi” ve “Örgüt propagandası yapmak” suçlarından 20 yıla kadar hapis cezası istendi. Dava karar için 1 Kasım tarihine ertelendi.

“SAVCI VE HAKİMLER DE ‘HOŞ GELDİNİZ’ DEMİŞTİ”
Yılmaz Dünen, Habur’a giden savcı ve hakimlerin gelenlere, “hoş geldiniz” dediğine ilişkin sözlerin medyada yer aldığını anlatırken, “Aynı şeyi söylediği için hakkımda dava açılıyor ve 20 yıl hapisle cezalandırılmam isteniyor. Bu çok ilginç bir durumdur” dedi. Türkiye’deki hukuk sisteminin devletin istediği şekilde yürütüldüğünü ileri süren Dünen, “Hakkımda dava açan savcının yanına gittim ve yaptığının doğru olmadığını söyledim. Türkiye’de kalıcı bir barışın sağlanması ve halkların kardeşliği için sanatçı olarak ellimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Yarın da barışın sağlanması için aynı şey olursa bir daha yapacağız” dedi.