PKK’nin borazani Roj TV’den isyan hezeyani

ISTANBUL - ROJ TV yeni fitne tohumlari da ekmekten geri kalmiyor. PKK-Kongre Gel'in sözde Baskani Zübeyir Aydar da Brüksel'den yandaslarina seslenerek 'Tüm metropollerde Semdinli ve Yüksekova olaylarini protesto edin'emri verdi.

Hakkarili’yi Roj TV tahrik ediyor

Semdinli ve Yüksekova’da gerginlik sürerken olaylari Danimarka’da yayin yapan, PKK’nin televizyonu Roj TV tahrik ediyor. Roj Tv “baskaldiri çagrilari” yapiyor

SEMDINLI ve Yüksekova’daki olaylar devletin üzerine yikilmaya çalisilirken, terör örgütünün sesi Roj TV’den aksam haberlerinde ‘serhildan’yani ‘baskaldiri’çagrilari yapildi. PKK-Kongre Gel’in sözde Baskani Zübeyir Aydar da Brüksel’den yandaslarina seslenerek ‘Tüm metropollerde Semdinli ve Yüksekova olaylarini protesto edin’emri verdi.

Danimarka’dan yayin yapiyor
Terör örgütünün sesi Roj TV’den ‘baskaldiri’çagrilari yapilirken, terör örgütünün taraftarlarina, “Serhildanda (baskaldiri) üçüncü asamaya geçildi, kuzeyle güneyi birlestirecegiz” diye propaganda yaptigi bildirdi. Basbakan Erdogan’in Danimarka Basbakani Anders Fogh Rasmussen’le basin toplantisinda tekrar gündeme gelen Roj TV, yaklasik bir buçuk yildir Danimarka’dan yayin yapiyor. Fransa tarafindan yayin lisansi iptal edilen Medya TV’nin devami olan PKK televizyonu, 1 Mart 2004’te Danimarka’da yayina basladi. Kanal, uydu araciligiyla 70’den fazla ülkeye ulasabiliyor. Uydu anten sahibi olanlar bu kanali Türkiye’den de rahatlikla izleyebiliyor. Yayinlarin çogu Kürtçe yapiliyor. Roj TV, Izmir’de geçtigimiz günlerde teslim olan bir PKK’linin itiraflariyla da gündeme gelmisti. Hukukçular ve sehit yakinlari, televizyonun yayinlarinin bir an evvel durdurulmasini istiyor.

Karayilan’in mesajlari

Bu arada terör örgütünün önde gelen isimlerinden Murat Karayilan’in, Semdinli olaylarinin devam ettigi sirada yöre sorumlulariyla yaptigi telsiz konusmalarinda, “Aferin, iyi gidiyorsunuz, böyle devam edin” dedigi tespit edildi. Emniyet kaynaklarina göre, PKK’nin stratejisinde serhildanin üçüncü asamasi devletlesme anlamina geliyor. Bu gelisme, örgütün bugüne kadar uygulamadigi yeni bir stratejisi olarak yorumlaniyor.

Yeni hedef Sirnak

Terör örgütünün Semdinli ve Yüksekova’dan sonra yeni hedefinin Sirnak oldugu belirtiliyor. Ilde genis güvenlik önlemleri alindi.