PKK’nın casus donanımlı kuryesi tutuklandı

Şırnak'ın Silopi ilçesinde yakalanan PKK'nın teknolojik kuryesi çıkartıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Gözaltına alınan zanlının taşıdığı pakette, son teknoloji ürünü eletronik casusluk ekipmanlarıyla suikast silahları çıktı.

El konulan teknolojik gereçlerin en ilginci, güneş gözlüğü şeklindeki gizli kameraydı. Uzmanlar yakından bakıldığında dahi gizli kamera olduğu anlaşılamayan güneş gözlüğünü, bugüne kadar sadece gizli servis ajanlarının kullandığını bir terör örgütü kuryesinde ilk kez ele geçirildiğini açıkladı.

Edinilen bilgiye göre, kuryenin taşıdığı paketten çıkan ilginç araç ve gereçler, sadece gizli kameralı güneş gözlüğü ile sınırlı değil. Paketten ayrıca avuç içi bilgisayarı, sim kart birleştiricisi, sim kart pin kodu çözücüsü, cep telefonu görüşmesini engelleyen parazit yayıcı, görünmez yazı yazan özel kalemler, sesi tanınmayacak kadar değiştiren gereçler, elektrikli şok aleti ve kalem tabancalar da çıktı.

Son teknoloji ürünü araç gereçlerin yanısıra, kalem tabancaların da çıkması, poliste örgütün önemli kişilere suikast hazırlığı içinde olduğu kanısını yarattı.

PKK örgütüne gittiği kuşkusu üzerine incelemeye alınan pakette, elektronik aletlere ilaveten, boş nüfus cüzdanları ve yüzlerce kimlik fotokopisi de bulundu. Kimlik fotokopilerinin Aydın’daki bir cep telefonu bayiinden alındığı belirlendi.

Bu tespitler üzerine incelemesini derinleştiren polis, paketteki bir CD’ye kaydedilmiş profesyonel grafik tasarım ve kart-baskı programına da ulaştı. Uzmanlara göre örgüt, bu programla yüzlerce teröriste sahte kimlik temin etmeyi planlamış olabilir.

İLK GİDİŞİ DEĞİL

Kuzey Irak’a geçmek isterken yakalanan zanlının üzerinden çıkan Abdulvasip Ezer adına düzenlenmiş pasaportta, 5 ayrı giriş-çıkış damgası bulunuyor. Şüpheli son olarak eylül ayında Irak’a geçmiş ve orada 18 gün kalmış.