PKK’nın elektriği Türkiye’den mi?

Çömez, Türkiye'nin Kuzey Irak'a elektrik satışıyla ilgili olarak, "Türkiye, Kuzey Irak'a verdiği elektriğin nerede kullanıldığını denetleme kabiliyetine sahip değildir" iddiasında bulundu.

Çömez, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin 2005 ve 2006 yıllarında, Kuzey Irak’a 5.5 milyar kilowattsaat elektrik sattığını, 2005 yılında 4.2 cent, 2006 yılında ise 5.1 cent olan kilowattsaat fiyatının, bu yıl için önümüzdeki günlerde yeniden belirleneceği bildirdi.
Türkiye’nin halen kendi vatandaşlarına elektriğin kilowattsaatini 9.5 centten sattığına işaret eden Çömez, devletin doğal gaz çevrim santrallerinden satın aldığı elektriğin kilowattsaat ortalama fiyatının ise 15 cent olduğunu ifade etti. Çömez, Ambarlı Fuel-Oil Santralinin elektrik kilowatt saat ticari maliyetinin 10 cent, zorunlu hallerde çalıştırılan ve motorinle enerji üreten Aliağa Termik Santralinde de elektriğin kilowattsaat maliyetinin 40 cent olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin Suriye’ye sattığı elektriğin kilowatsaatinin ise 7.1 cent olduğuna işaret eden Çömez, şunları kaydetti:
“Türkiye, Kuzey Irak’a verdiği elektriğin hangi koşullarda ve nerede kullanıldığını denetleme kabiliyetine sahip değildir. Verilen elektriğin bölücü terör örgütü PKK’nın denetiminde olan ve halen 12 bin kişinin barındığı Mahmur Kampında, PKK’nın uzantısı olan sivil toplum kuruluşlarının ofislerinde ya da bizzat PKK’nın barındığı bölgelerde kullanılmadığını kimse garanti edemez.
Türkiye, kendi vatandaşına sattığı fiyatın yarısına, Kuzey Irak’a elektrik satmakta, fakat bunun karşılığında bir yaptırım uygulamamaktadır. Satılan elektriğin Kuzey Irak’ta yaşayan Türkmenler için kullanıldığı ve Irak’ın istikrarına katkı sağlayacağı iddiaları ise, gerçeği yansıtmamaktadır. Kuzey Irak’a 2007 yılında satılması planlanan elektriğin, ulusal çıkarlarımıza uygun vizyonla yeniden ele alınması şarttır. Önümüzdeki günlerde, koşullarının yeniden ele alınması planlanan elektrik satış politikası gözden geçirilmeli, Kuzey Irak’ta yuvalanmış terörist organizasyonlarla ilgili rasyonel adımlar atılmaması halinde, bu satış durdurulmalıdır.”