‘PKK’nın elindeki bir ton A-4 ne olacak?’

Terör örgütü PKK tarafından Türkiye'ye sokulan 1 tondan fazla miktardaki C-4 plastik patlayıcının akıbeti henüz daha öğrenilemeden birbiri ardına A-4 patlayıcıların ele geçirildiği gündeme geliyor

“Eylem hazırlığı yaptığı belirlenen biri kadın 7 PKK militanı yakalandı. 10 kilo 434 gram A-4 plastik patlayıcı ile yakalanan militanların Esenyurt’ta bulunan LPG dolum tesislerini hedef aldıkları iddia edildi.” şeklinde basına yansıyan haberlerdeki ortak nokta, belirli miktardaki A-4 patlayıcının ele geçirilmiş olması. Peki örgüt neden C-4’ten A-4’e geçti? A-4 bolluğu nereden geliyor? Türkiye şimdi bu soruların cevabını arıyor.
İstihbarat birimlerinin tahminine göre, son dönemde 1 ton A-4 plastik patlayıcı Türkiye’ye sokuldu. Bunların önemli bir kısmının PKK’ya, geri kalanının ise sol örgütlere ulaştırıldığı belirtiliyor. PKK ile sol örgütlerin yardımlaşması çok nadir görülen bir durum. Birlikte karar almaları, hatta gösteriler düzenlemeleri, farklı tandanslı terör gruplarının bomba ve patlayıcı yardımlaşması biraz düşündürücü. Geçtiğimiz aylarda Yunanistan’da yapılan toplantıda DHKP-C ile PKK arasında birleşme konusu ele alınmış; ancak iki taraf arasında çıkan tartışma, silahlı çatışma ile sona ermişti. Böylece ‘büyük’ birliktelik doğmadan ölmüştü. Ancak bu olay, birlikte hareket etme konusunu tamamen ortadan kaldırmış değil. Türkiye’de özellikle Tunceli bölgesinde iki grup arasından neredeyse su sızmıyor.

Aksiyon dergisinde bu hafta yayınlanan habere göre, terör örgütü PKK patlayıcıları, halkı sindirmek ve belirli makamlara mesaj vermek için kullanmayı planlıyor. Önemli geçiş noktalarına, iş ve alışveriş merkezlerine, asker, polis noktalarına saldırılarda A-4 kullanmak isteyen PKK’nın bunun için özel eğitim almış bir birim kurduğu Kandil Dağı’ndaki örgüt içi yazışmalarda ortaya çıkıyor. Ancak teröristlerin öncelikle metro istasyonlarını ve önemli köprüleri havaya uçurmak için plan yaptığı da yazışmalarında tespit ediliyor.

Irak üzerinden Türkiye’ye sokulan A-4 plastik patlayıcının büyük bir kısmını örgütün batıdaki büyük şehirlere naklettiği ileri sürülüyor. Bu tür plastik patlayıcılar konusunda eğitim almış 50 militanın (bu sayı genelde bu seviyede tutulmak isteniyor) görevlendirildiği ve Kandil’den gelecek şifreli talimatlara göre eylem yapacakları aktarılıyor. Nitekim Çağlayan’da Yavuz Kardaş’a ait evde yakalanan kadın militan 10 yıldır örgüt içinde olduğunu, Kandil Dağı’nda patlayıcılar üzerine eğitim aldığını ve kendisi gibi başkalarının da olduğunu açıklamıştı.

-C-4’lere ne oldu?-

PKK, her ne kadar bir kısmını başka terör örgütleriyle paylaşsa da C-4’lerin önemli bir miktarını hâlâ elinde tutuyor. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın “PKK 750 kilo C-4’ü Türkiye’ye soktu.” açıklamasından sonra operasyonlara hız veren emniyet birimleri, şimdiye kadar bu patlayıcının 100 kilosunu ele geçirebildi. Oysa bu açıklamadan sonra terör örgütü C-4 sevkıyatını daha da artırmış ve 750 kilo olan patlayıcının miktarı 1 tonu bulmuştu. Terör örgütünün birçok eylemde kullandığı bu patlayıcıları nerede tuttuğu ise hâlâ gizemini koruyor.

Elinde hazır patlayıcısı olan PKK ne oldu da A-4 sevkıyatına başladı? Bu soruya uzmanlar ve emniyet birimleri tam olarak cevap veremiyor. PKK’nın, A-4’ü C-4’ten dört kat daha etkili olduğu için tercih ettiği söylense de bu pek inandırıcı gelmiyor. 20 gramlık bir C-4’ün yapacağı etki için 5 gram A-4 yeterli. Portekiz menşeli A-4’lerin Irak’ta kaybolan 342 ton patlayıcının bir parçası olduğu ve İran üzerinden sonbaharda Türkiye’ye sokulduğu belirtiliyor. A-4 hem toprak hem de asfalt yolda kamufle edilebiliyor. Uzaktan kumandalı fünye ve mayın güçlendirmede kullanılıyor. Kokusuz ve cam macunu kıvamında olan, kirli beyaz renkteki A-4’ler, 15 yıl boyunca uygun şartlarda saklanabiliyor.