PKK’nın ‘hacker’ı İzmir’de yakalandı!

20 kamu kurum ve kuruluşunun resmi internet sitesini 'hack'leyerek yasadışı terör örgütünün propagandasını yaptığı iddia edilen M.A. (20) İzmir'de yakalandı.

Özel bir üniversitenin bilgisayar bölümünde okuduğu öğrenilen M.A.’nın, eylemlerini gerçekleştirdiği iddia edilen ağabeyine ait internet kafedeki 10 bilgisayara el konuldu. Daha önce aynı suçtan İstanbul’da yakalanıp tutuklanan iki kişiyle bağlantısı olduğu öğrenilen M.A., İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi.
İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, kamu kurumlarının sitelerinin hacklenip, terör örgütü PKK/Kongra Gel bayraklarının ve sloganların bu sitelere konulması üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği yaparak teknik takip başlattı. Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün de sitesini hacklediği gerekçesiyle İstanbul’da tutuklanan M.D’nin bağlantılarını araştıran İzmir polisi, bu kişilerle iletişimin Balçova’da bulunan bir internet kafeden yapıldığını ve site hackleme konusunda yazışlamaların yapıldığını tespit etti. Abisiyle birlikte internet kafe işleten M.A’nın da bu siteleri hackleme faliyetlerine katıldığı belirlendi. Polis, yeni bir kamu kuruluşunun resmi internet sitesini çökertme hazırlığında olan M.A.’yı düzenlediği operasyonla yakalayarak gözaltına aldı. Bilişim suçu işleyip internet yoluyla terör örgütünün propagandasını yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan M.A.’nın eylemlerini gerçekleştirdiği işyerindeki 10 bilgisayara da el konuldu.

Polis, M.A’nın, geçtiğimiz günlerde İzmir Valiliği’nin internet sitesinin hacklenmesi olayının faili olup olmadığının araştırıldığını da kaydetti. M.A’yla birlikte kamuya ait sitelerin hacklenmesine yardımcı oldukları iddia edilen kişilerin tespitine çalışıldığı, kesin sonucun bilgisayarlardaki incelemelerin ardından ortaya çıkacağı bildirildi. Yapılan operasyonda ayrıca site bozma faaliyetlerinde kullanılan 11 adet CD ve 2 adet diskete de el konulurken zanlı sorgusunu ardından adliyeye sevk edildi.