PKK’nın hain planı

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün 2007 yılı 'Askeri Dengeler' raporu, terör örgütünün hain planından bahsetti.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün 2007 yılı ‘Askeri Dengeler’ raporunda, Türkiye’nin, Irak’ın kuzeyinden saldırılar düzenleyen terörist gruplara karşı mücadelesini ve terör örgütü PKK’ya karşı İran ile birlikte ortak mücadele çabalarını sürdürdüğü belirtildi.

Raporda, Türk ve İranlı yetkililerin, teröristlerin sınır boyu faaliyetlerine karşı yapılacak ortak operasyonları görüşmek üzere Hakkari’de bir araya geldiğine işaret edilirken, Iraklı yetkililerin ise terör örgütünün sınır ötesi faaliyetlerine rağmen Türkiye ile böyle bir anlaşma içine girmediğine dikkat çekildi.

Raporda ayrıca, terör örgütü PKK’nın ‘uzaktan kumandayla idare edilen model uçaklarla seçilmiş hedeflere terör saldırısı planladığı’ iddialarına da yer verildi ve bu bilginin ‘Türk istihbarat kaynaklarına’ dayandırıldığı ifade edildi.

‘Ulusal Terörizm’ başlıklı bölümde de terör örgütünün geçen yaz Türkiye’de düzenlediği bombalı saldırılara işaret edildi.

Dünyadaki çatışma alanları

Raporda, dünyadaki genel askeri dengeler ve çatışma bölgeleriyle ilgili değerlendirmeler de geniş biçimde ele alındı:

* Afganistan ve Irak’taki krizler,

* İran ve Kuzey Kore ile gerginlikler,

* Çin’in jeopolitik ve askeri hırsları,

* Afrika’da süregelen Sudan, Somali, Etiyopya, Eritre, Kongo, Namibya, Sierra Leone, Uganda ve Ruanda’daki çatışma ve sürtüşmeleri.

Afganistan:

Raporda, Afganistan’da Taliban’ın güvenliğe karşı oluşturduğu ciddi tehdidin sürdüğü ve bu tehdide karşı NATO’nun bölgeye daha fazla asker gönderme seçeneğini değerlendirdiği belirtildi.

Afganistan ile Pakistan arasındaki ilişkilerde gerginliğin sürdüğü de hatırlatılan raporda, özellikle Pakistan’ın Taliban’la mücadele konusunda yetersiz kaldığına dair suçlamaların da bu durumda etkili olduğuna yer verildi.

Irak:

Raporda, ülkedeki 132 bin ABD askerine 21 bin askerin eklendiği, Bağdat’taki ABD askeri sayısının 32 bine yükseldiği belirtildi.

Böylece her 184 Bağdatlıya 1 ABD askerinin düşeceği belirtilen raporda, Bağdat’ta belli bölgelerin direnişçilerden temizlenmesinden sonra Irak hükümetinin kalıcı güvenliği sağlaması, yönetime hakim olması ve hukuk düzenini kurması gerektiği vurgulandı.

Raporda, Irak hükümetinin zayıflığı ya da isteksizliği yüzünden bu konularda yetersiz kaldığına işaret edildi, siyasi irade eksikliğinin altında Başbakan Nuri El Maliki’nin zayıf pozisyonunun etkili olduğu belirtildi.

İran:

Raporun İran’a ilişkin bölümünde, Tahran’ın yeraltındaki uranyum zenginleştirme tesislerine 3 bin santrifüj yerleştirmeye hazırlandığını ilan ettiğine dikkat çekildi.

Raporda, İran’ın 3 bin santrifüjü kolayca işler hale getirmesi halinde, bir nükleer başlık oluşturmak için 25 kilogram yüksek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum elde etmesinin de 9-11 ay arasında zaman alacağı tahmininde bulunuldu ve İran’ın bu noktaya gelmesine en az 2-3 yıl zaman bulunduğu kaydedildi.

‘ABD tek başına dünya gündeminde mi?’

Raporun sonuç bölümünde ise, dünyada değişik kutuplar bulunmadığı, ABD’nin tek başına dünya gündemi oluşturacak güçte bulunduğu belirtildi ve “Ancak ABD, bu gündemi tek başına uygulamak için çok zayıf” denildi.

Diğer ülkelerin ABD’ye direnecek gücü bulunduğu ifade edilen raporda, ancak bu ülkelerin uluslararası alternatif yaratacak ya da bunu uygulayacak gücü olmadığı belirtildi.