PKK’nın kaçırdığı polis Açıl’ı alacak heyet yola çıktı

9 Ekim 2005'de terör örgütü PKK tarafından Şırnak'ın Cizre ilçesi yakınlarında kaçırılan polis memuru Hakan Açıl'ı alacak heyet yola çıktı.

Polis memuru Hakan Açıl’ın babası yaptığı konuşmada, duygulu anlar yaşandı. Oğlunu biran önce görmek istediğini anlatan baba Muammer Açıl, oğlunu gördüğünde ilk yapacağı şey ona doyasıya sarılmak olduğunu dile getirdi.

Kalp rahatsızlığı olan babanın gözlerinden yaş akarken, sürekli oğlunu düşündüğünden kendi telefon numarasını unuttuğunu dile getirdi. Gazetecilerin telefon numarasını istemesi üzerine baba Açıl, ‘Alın telefonumdan kendinizi arayın. Numaramı kaydedin. Ben numaramı unuttum gerçekten’ dedi.

İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu’nun kendisini sürekli aradığını belirten Açıl, Aksu’nun oğlunu ancak İnsan Hakları Derneği’nin kurtarabileceğini söyler. Oğluyla sadece bir kez telefonla görüştüğünü anlatan Açıl, o günden beri oğlunun hasretiyle yaşadığını dile getirdi.

Gözlerinden yaş akan Açıl, “Oğlumun kurtulmasını vesile olacak herkesten Allah razı olsun. Başbakanımız ulaşmaya çalıştım, ama bir türlü görüşemedim” şeklinde konuştu.
İHD Genel Başkan Yardımcı Reyhan Yalçındağ ise 105 gündür insan hakları savunucuları olarak polis memuru Açıl’ın kurtarılması için girişimlerde bulunduklarını dile getirdi.
Yetkililerin Açıl’ın kurtarılması için bugüne kadar attığı tek adımın bile olmadığını iddia eden Yalçındağ, acılı bir babanın feryadına cevap vermek için büyük uğraşlar gösterdiğini dile söyledi.
Açıl’ın yapılacak herhangi bir operasyonla kurtarılamayacağının iyi bilindiğini anlatan Yalçındağ, gazetecilerin ‘Açıl’ın nerede olduğunu biliyor musunuz’ şeklindeki sorusuna, “Biliyorsunuz Er Kirandi için giden heyet gözaltıhna alındı. Haklarında soruşturma açıldı. Açıl’ın nerede olduğunu kesinlikle bilmiyorum. Kesinlikle Açıl’ın şu sınırlar içinde olduğunu söyleyemeyiz. Kaçırıldığı yer olduğu için Cizre’ye gideceğiz” diye cevapladı.
Yalçındağ ayrıca Açıl. için harekete geçen, heyetin güvenliğinin tehlikede oyduğunu sözlerine ekledi.
İHD Güneydoğu Temsilcisi ve Genel Başkan Yardımcısı Mihdi Perinçek başkanlığında oluşturulan heyet, Cizre’de PKK’ya çağrıda bulunacak.
Mihdi Perinçek, ailenin çaresizliği ve yakarışı karşısında insani görevlerini yerine getirmek için Cizre’ye gideceklerini belirterek, Açıl’ın serbest bırakılması için insani bir görev ile karşı karşıya olduklarını kaydetti.
Polis memuru Açıl’ı almaya gidecek heyette İHD Genel Başkan Yardımcısı Kiraz Biçici, Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcısı Şeyhmus Ülek, İHD Urfa Şube Başkanı Gülay Koca, Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Çoban, İHD Mardin Şube Başkanı Hüseyin Cengiz ve polis memuru Hakan Açıl’ın babası Muammer Açıl yer alıyor.