PKK’nın siyasi uzantısı PÇDK bürosu önünde patlama

Irak'ın başkenti Bağdat'ta terör örgütü PKK'nın siyasî uzantısı olan PÇDK'nın bürosu önünde düzenlenen bombalı saldırıda 6 kişi öldü 17 kişi yaralandı.

Patlamanın gerçekleştiği bölgede bulunan bir çok iş yeri de zarar görürken, PÇDK bürosunun ise camları kırıldı. İçeride bulunanlar arasında yaralananların olduğu belirtildi.

Olay yerine gelen Irak güvenlik güçleri patlamanın ne ABD ne de Irak güvenlik güçlerine dair bir saldırıdan kaynaklanmadığını belirtti. Rami İsmail isimli Irak askeri, “saldırının amacını anlamadıklarını belirterek “Burada ne ABD ne de Irak askeri vardı. Patlama olduğu zaman biz karargahımızda idik. Ben buradan meclise sesleniyorum. Burada halk ölüyor, meclisteki insanlar sandalye kavgası yapıyor. Yeter artık Irak halkı çok kan döktü. Bir an önce kuvvetli bir başbakan ve hükümet gelsin. Bu olayları ortadan kaldırsın.” diye tepki gösterdi.

Olayın görgü tanıklarından Uday Taii ise yaklaşık 6 kişinin öldüğü saldırı ile ilgili olarak, “Burada duran bir araç vardı. Patladı. Etraftakilerden bazıları öldü. Ölenler arasında tanıdığım ve 1 hafta önce düğününü yapmış biri vardı. Bunların suçu neydi? Günah değil mi? Buna bir çare bulsunlar” açıklamasını yaptı.

Güvenlik güçleri, patlamanın PÇDK’yı mı yoksa yakındaki lokantayı mı hedef aldığının anlaşılamadığını belirtti.