PKK’nın sözcüsü Tuncel Meclis’i gerdi!

PKK'dan tutukluyken,TBMM'ye giren Tuncel, "Bu ülkede savaş var" diyerek Genel Kurul'u karıştırdı.

TBMM Genel Kurul’da Anayasa Değişikliği paketi görüşülürken BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in “Bu ülkede savaş var” şeklindeki haddini aşan sözlerine, hem Meclis Başkanı Şahin, hem de diğer milletvekilleri isyan etti.

PKK’nın sözcülüğünü yapıyor

İstanbul’da PKK’nın propagandasını yaptığı iddiasıyla cezaevine atılan Sebahat Tuncel, 2007’deki seçimlerde bağımsız milletvekili olarak TBMM’ye girmeyi başarmıştı. Meclis’te PKK’nın sözcülüğünü yapan Tuncel’e tepkiler büyük…

21.06.2007 İstanbul Adliyesi

PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarında askeri ve psikolojik eğitim aldığı iddia edilen Sebahat Tuncel, İstanbul’da terör örgütünün propagandasını yaptığı iddiasıyla tutuklanmıştı.

20.04.2010 TBMM Genel Kurul

Anayasa Değişikliği görüşmelerinde söz alan Tuncel, kürsüde içindeki kini kustu ve “Savaşı destekleyen bir parlamentoda konuşmaktan utanıyorum” diyerek çirkin yüzünü gösterdi.

Tartışma şöyle gelişti:

Şahin: Lütfen sözlerinizi tashih edin. Bu yanlış anlamalara mahal verebilir. Belki sürç-i lisan ettiniz.

Tuncel: Böyle alkışlayarak bu ülkede sorun yokmuş, çatışma yokmuş, insanlar ölmüyormuş gibi davranmanın anlamı yoktur. Bu konuda sizin tarafsız olmanızı öneririm.

Şahin: Ben tarafsızım. Ben Türkiye Cumhuriyeti devletinden yana tarafım. Bu ülkeyi yolda bulmadık.

Tuncel: Bu ülkede bir çatışma var. Biz de bu ülkede yaşıyoruz Sayın Başkan. Biz bu ülkenin demokratik geleceğinden tarafız. Bu tutumunuzla, aksine bu ülkedeki milliyetçiliği, yaşanan çatışmaları, yaşanan ölümleri gözetiyorsunuz. Lütfen Sayın Başkan tarafsız olun.

Şahin: Bu çatı altında olan her milletvekili, tabii ki Türkiye Cumhuriyeti devletinden yana olmalıdır. Her milletvekili yeminine sadık olmalı.(Bu sırada tartışmaya katılan BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız’a) Siz grup Başkanvekilisiniz. Bu sözleri tashih etmeniz lazım.

Tuncel: Bu ülkede yaşananları alkışlayarak yok mu sayacaksınız? Bu ülkede Kürtleri, ölümleri yok mu sayacaksınız? Nasıl olacak? Bu ülkede barışı, çocuklarımızın geleceğini tartışamayacaksak…

Şahin: Önerge üzerinde konuşun, yapmış olduğunuz yemine sadık kalarak konuşun lütfen.

Tuncel: Konuşma hakkımı gasp ettiniz. 5 dakika istiyorum. Konuşma hakkımı elimden aldınız. Biz bu ülkede demokrasinin teminatıyız. Biz bu ülkede gerçekleri ifade ediyoruz. Siz rahatsız olabilirsiniz, 3 maymunları oynayabilirsiniz, ama biz bu ülkede gerçekleri halkımızla paylaşmak zorundayız. Bu ülkede savaşı destekleyen bir parlamentoda konuşmaktan büyük utanç duyuyorum.

Şahin: Bu parlamento, 90 yıl önce Milli Kurtuluş Savaşını başlatmış ve Cumhuriyeti kurmuş olan parlamentodur. Bu parlamento, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesi üzerine kurulmuştur. Ben Türkiye Cumhuriyeti devletinden, TBMM’den yanayım.