PKK’ya CIA desteği

ABD, İranı'ı zatyıflatmak için PKK'ya yardım mı ediyor?

İngiliz Sunday Telegraph gazetesi, ABD’li yetkililere dayanarak verdiği haberinde, “ABD, nükleer programından vazgeçmesi için İslami rejim üzerinde baskı sağlayabilmek amacıyla etnik ayrılıkçı militan grupları gizlice finanse ediyor” ifadesini kullandı. Haberde, İran’da özellikle etnik azınlıkların yaşadığı sınır bölgelerinde son bir yılda şiddet olaylarının arttığına ve İran güvenlik güçlerine yönelik saldırıların tırmandığına dikkat çekilerek, bu saldırıları gerçekleştirenlerin arasında Kürt ayrılıkçıların da bulunduğu belirtildi.

Gazeteye konuşan emekli bir üst düzey CIA görevlisi, İranlı ayrılıkçı örgütlerin finansmanının, doğrudan CIA’nın gizli bütçesinden karşılandığını söyledi. Eski ABD Savunma Bakanlığı terörle mücadele ajanı Fred Burton da, son zamanlarda İran’da güvenlik güçlerine düzenlenen saldırıların arttığına dikkat çekerek, “İran’daki son saldırılar ABD’nin İran rejimini istikrarsızlaştırmak için etnik azınlıkları destekleme ve eğitme yönündeki çabalarıyla örtüşüyor” dedi.

Washington’daki etkili düşünce kuruluşlarından Global Security Başkanı John Pike da, “Etnik grupların eylemleri son iki yılda tırmanışa geçti. Bu durumun en azından kısmen CIA’nın faaliyetlerinin sonucu olmaması düşünülemez” diye konuştu.
Pulitzer ödüllü Amerikalı araştırmacı gazeteci Seymour Hersh de, ABD’nin İran’a karşı düzenleyebileceği hava saldırılarının planlarını hazırlamak üzere Pentagon’da bir birim oluşturulduğunu yazdı. Hersh, The New Yorker dergisinde yayımlanan son makalesinde, Amerikan özel kuvvetlerinin, İran’a sızarak Tahran yönetimine karşı mücadele eden Kürt, Azeri ve Beluci gruplarla birlikte çalıştığını kaydetti.

Yazıda, bu özel kuvvetlerin, hem havadan vurulabilecek hedeflere ilişkin bilgi topladığı, hem de “etnik gerginliği artırmayı ve İran yönetiminin altını oymayı amaçladığı” dile getirildi.